24 Haziran 2024
29.9 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEARABACI: ÇİFTÇİ OLARAK SABRIMIZ SINANMAMALIDIR!

ARABACI: ÇİFTÇİ OLARAK SABRIMIZ SINANMAMALIDIR!

-

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin geçtiğimiz hafta açıkladığı buğday alım fiyatı, çiftçilerin beklentisini karşılamadı. Edirne merkez ve ilçe Ziraat Odası Başkanları bugün ortak basın açıklaması düzenleyerek, Çarşamba günü fiyatların revize edilmesi için TBMM’ye giderek Milletvekilleriyle görüşeceklerini belirttiler.

Edirne merkez ve ilçe Ziraat Odası Başkanları bugün ortak basın açıklaması düzenleyerek, geçtiğimiz hafta açıklanan buğday ve arpa fiyatlarının revize edilmesi için Çarşamba günü Ankara’ya gideceklerini söylediler.

Edirne Ziraat Odası’nda düzenlenen basın açıklamasına; Türkiye Ziraat Odaları Birliği Edirne İl Koordinasyon Kurulu Üyeleri Enez Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ozkan, Uzunköprü Ziraat Odası Başkanı Özcan Kayalı, Meriç Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Türkkan, İpsala Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Darcan, Havsa Ziraat Odası Başkanı Bülent Uzel, Keşan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şen ve Lalapaşa Ziraat Odası Başkanı Taner Öztürk katılım gösterdi.

Ortak basın açıklamasını okuyan Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, açıklanan alım fiyatlarının Türkiye’de yaşanan enflasyonun altında olduğunu söyledi.

Arabacı, “Buğday üreticilerimiz hasat sevincine başlarken sessiz sedasız açıklanan buğday fiyatları karşısında şok olmuştur. TMO’nun geçen hafta açıklamış olduğu fiyatlar Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin açıklamış olduğu 10 lira 87 kuruş olan buğday maliyetinin çok altında bir fiyattır. Buğdaya, arpaya verilen bu düşük fiyat ile zarar eden buğday ve arpa üreticisinin üretimden koparılması kaçınılmaz bir son olacaktır. Kıymetli yetkililerimiz gece gündüz demeden alın teri ile çalışan buğday ve arpa üreticisinin maliyet artışını hiç göze almadan fiyat açıklaması üreticinin ölüm fermanıdır. Geçen yıla göre son bir yılda mazotta yüzde 105, gübrede ortalama yüzde 30, ilaçta yüzde 52 ve işçilik oranlarında yüzde 75 oranında bir artış söz konusudur.

“Ekilmedik bir karış yer bırakmayın” ve “Sen yeter ki üret” denilerek çıkılan bu yolda buğday ve arpa üreticisi bugün kaderine terk edilmiştir. Çiftçinin kazanacağı bu para ile 12 ay geçineceği gerçeği dikkate alınmamıştır. Çiftçilere göre, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin ürün bedellerini 45 günde ödeyecek olması “buğdayı bana getirmeyin” anlamına geliyor. Hem fiyatın düşük olması hem de ödemenin geç olması TMO’nun buğday ‘almama’ politikası uygulayacağını gösteriyor.

Kara gün dostu olarak bilinen Toprak Mahsulleri Ofisi buğday ve arpa üreticisinin yanında durmalıdır. Geçtiğimiz üretim dönemlerinde 1 ton buğday ile 375 litre mazot ve 916 kilogram gübre alırken bugün açıklanan rakam ile 227 litre mazot ve 646 kilogram gübre alınabiliyor.

Bizlerin anlamadığı nokta şudur ki, TUİK’ e göre bugün yıllık enflasyon yüzde 75, girdi fiyatlarındaki artış yüzde 50 ama bizim buğday alım fiyatındaki artış ise yüzde 12’dir. Hiçbir girdi fiyat artışında kontrol sağlanamıyorken, her sektör istediği gibi kendi fiyatlarını açıklıyorken üreticiyi desteklemek için kurulan kurumların işi enflasyon ile mücadele değil üreticiyi desteklemektir. Geçen yıl ekmek 5 lirayken bugün ekmek 10 liradır. Tüketicinin ekmeğine gelen zam yüzde 100 iken uygulanan bu tarım politikaları ile parayı kim kazanıyor ve kimler kollanıyor. Geçen yıl buğdayı 8 bin 250 lira den alan TMO bugün bu buğdayı 10 bin 250 TL’den satarken çiftçimizden yeni sezon buğdayı 9 bin 250 TL den almak istiyor. Uygulanan bu tarım politikaları çiftçiye büyük zarar veriyor bu zararlardan bir an önce dönülmeli ve çiftçi olarak sabrımız sınanmamalıdır.

Bu nedenle açıklanan bu fiyatlar maliyetlerimizin, Türkiye gerçeklerinin ve Türkiye’de yaşanan enflasyonun çok altındadır. Fiyatları kabul etmiyoruz ve fiyatların tekrar revize edilerek üretimin sürdürülebilir olması için gerekli adımların atılmasını talep ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side