17 Haziran 2024
32.1 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEARDA: TÜİK ENFLASYON RAKAMLARININ İNANDIRICILIĞI YOK

ARDA: TÜİK ENFLASYON RAKAMLARININ İNANDIRICILIĞI YOK

-

DEVA Partisi Edirne İl Başkanı Kerem Arda, TÜİK’in açıkladığı aylık yüzde 1,46 oranındaki enflasyon rakamlarının gerçeği yansıtmadığını söyledi. Gıda enflasyonunun yüzde 0,80 olarak açıklandığını belirten Arda, “Bu rakamlara göre geçen ay hiçbir gıda ürününe zam gelmemiş olması gerekir. Bunlar masa başında değerlendirilmiş oranlar. İktidar, seçim dönemine girildiği bu günlerde geçici mutluluk tablosu yansıtmaya çalışıyor” dedi.

DEVA Partisi Edirne İl Başkanı Kerem Arda, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan enflasyon rakamlarını değerlendirdi. Açıklanan aylık bazda yüzde 1,46 enflasyon rakamının masa başında değerlendirilmiş bir oran olduğunu söyleyen Arda, “Bu rakamların kesinlikle inandırıcılığı yok” dedi.

Arda, “TÜİK’in yıllık yüzde 80.21, aylıkta yüzde 1.46 şeklinde açıkladığı enflasyon rakamları var. Türkiye’de değişen bir şey olmuyor. Her ay TÜİK bir açıklama yapıyor, ona alternatif bazı kurumlarda açıklama yapıyor. Enflasyon sürekli artmaya devam ediyor, TÜİK de sürekli hükümet tarafından baskılanmaya devam ediyor. Rakamlar üzerinden değerlendirmenin de bir anlamı yok. Çarşı-Pazar gezen, sokakta fiyatları inceleyen herkes bunların baskılanmış rakamlar olduğunu fark edecektir. Aynı enflasyon açıklamasının altında 0.80 gıda enflasyonu var. Bu şu anlama geliyor; geçtiğimiz ay markete giden kimseler gıda ürünlerinde hiç zam görmemiş. Bunların kesinlikle inandırıcılığı yok. Bunları masa üzerinde değerlendirilmiş oranlar olarak görüyorum.

İktidar seçim dönemine girildiği bu günlerde bir geçici bahar, geçici mutluluk tablosu yansıtmaya çalışıyor. Talimatla faiz düşürülüyor ama piyasa faizinde herhangi bir değişiklik yok.

Daha 2-3 gün önce doğalgaz ve elektriğe gelen büyük zamlar herkesin gözü önünde. Dün akşam motorine gelen zam herkesin gözünün önünde yaşanan şeyler. O yüzden TÜİK’in ne açıkladığını veya enflasyonun düşmesiyle ilgili ne vaatler verildiğinin ben çok önemli olduğunu ve kimsenin de artık güvendiğini düşünmüyorum” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side