25 Eylül 2022
12.5 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEARTIK MOBİLYA İHTİYAÇLARINI DA EDİRNE’DEN KARŞILIYORLAR

ARTIK MOBİLYA İHTİYAÇLARINI DA EDİRNE’DEN KARŞILIYORLAR

-

Gıda, giyim, kozmetik, temizlik ürünleri gibi çeşitli ihtiyaçları için Edirne’yi tercih eden Bulgaristan vatandaşları, mobilya ihtiyaçlarını da kentten karşılıyor.

Bulgaristan’dan Türkiye’ye sadece kimliklerini göstererek gelebilen Bulgaristan vatandaşları, yaptıkları alışverişlerle kent esnafına katkı sağlıyor. Bulgar turistlerin Edirne’deki alışverişlerinde satın aldıkları ürünler arasına mobilya da girdi. Her türlü ihtiyacını Edirne’den karşılayan Bulgaristan vatandaşlarının gümrüklerden kimlikle geçişinin başlamasının ardından kentte hareketlilik artarken; bu durum mobilya satıcılarının da yüzünü güldürdü.

Daha önce de Bulgaristan’dan gelen belli bir müşteri kitlesinin olduğunu belirten Saraçlar Caddesi mobilyacı esnafı Sami Karaca, Türkiye’ye pasaportsuz girişin başlamasının ardından daha yoğun şekilde gelmeye başladıklarını söyledi.

Gümrükte işlemlerin hızlı şekilde yürütülmesinin geçişlerde çok büyük faydası olduğunu belirten Karaca, “Gümrükte Almanya’dan gelen yurttaşlarımızın geçişleri hızlı şekilde ilerliyor. Eskiden bu sezonda çok uzun kuyruklar oluyordu. Bulgaristan’dan gelen vatandaşlarımızı da engelliyordu ama şuan gümrükte yapılan çalışmanın da etkisi var. Şu an gelen ziyaretçilerden memnunuz. İnsanlar sadece kimlikleriyle gelip burada gezip alışveriş yapabilecekler. Bunun da ziyaretçi sayısını arttıracağını düşünüyorum. Ayrıca bunun esnafa da katkısı olacaktır. Bir aile Bulgaristan’daki evi için alışveriş yapmaya geldi. Çocuklarına baza aldı kendisine de yatak odası takımı aldı. Böyle bir ihtiyacı varmış gelip bunu Türkiye’de karşıladı. Bu da bizi memnun ediyor” şeklinde açıklamada bulundu.

Bulgaristan’dan gelen vatandaşlar da Edirne’de fiyatların daha uygun olması nedeniyle hemen hemen her ihtiyaçlarını kentten karşıladıklarını ifade ettiler.

Türkiye’ye pasaportsuz girişin başlamasından çok memnun kaldıklarını söyleyen Bulgaristan’dan gelen Mustafa Mümin, “Türkiye’mize şeref vermeye geldik. Burası bize çok uygun geliyor. Gezmeye ve alışverişe geldik. Mobilya almaya geldik. Yatak odası ve çocuk odası alacağız. Çocuklara kıyafet aldık. Okulların açılmasına az kaldı. Çocuklarımızın ihtiyaçlarını almaya geldik” şeklinde konuştu.

Bulgaristan’da fiyatlar daha yüksek olduğunu söyleyen Hanife Erol, Edirne’de fiyatların daha uygun olmasından dolayı alışverişlerini buradan yaptıklarını aktardı.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi