24 Haziran 2022
29.9 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEASAYİŞABDÜLHAMİT GÜL: ÇOCUĞUN BİR EŞYA GİBİ İCRAYA KONU OLMASINI KABUL EDEMEYİZ

ABDÜLHAMİT GÜL: ÇOCUĞUN BİR EŞYA GİBİ İCRAYA KONU OLMASINI KABUL EDEMEYİZ

-

Boşanma sürecinde çocuklarla ilgili yaşanan anlaşmazlıkların icraya konu olmaması gerektiğini söyleyen Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, çocuk teslimini Cumhurbaşkanı kararnamesiyle kurulan Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü kanalıyla uzmanlar eşliğinde sağlamak için çalışmalar yaptıklarını ifade etti.
 

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül bugün Edirne’ye gelerek bir dizi ziyarette bulundu. Sabah saatlerinde kente gelen Bakan Gül, Margi Hotel’de gerçekleştirilen Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Değerlendirme Toplantısı’nda vatandaşlarla bir araya geldi. Cumhurbaşkanı kararnamesiyle kurulan Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlükleri’nin adliyedeki tüm mağdurların eli, kolu ve gözü olacağını ifade eden Bakan Gül, ayrıca boşanma sürecinde çocukların icraya konu olmaması için çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, toplantıda yaptığı konuşmada, “Mağdur Hizmetleri Birimimiz sayın Cumhurbaşkanımızın kararnamesiyle kurulan yeni bir birim ama önümüzdeki adli yılda mağdur ve insan odaklı adalet anlayışı için seferberliğimizi başlatıyoruz. Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüklerimiz, kuruluşlarını yeni yapmış çok taze bir müdürlük ama Adliye'deki bütün mağdurların eli, kolu ve gözü olacak. Bu konuda değerli çalışanlarımıza sonsuz güvenimiz vardır. Bunu yaparken de, adalet hizmetleri verilirken, mağdura yaklaşımda nerelerde eksiklik var, ortak akılla bunu değerlendireceğiz.” dedi. 

Bakan Gül, boşanma sürecinde çocuklarla ilgili yaşanan anlaşmazlıkların icraya konu olmaması için çalışmalar yaptıklarını belirterek, “İnsan onurunun korunması, haklarının korunması ve geliştirilmesi temel önceliğimizdir. Bu kapsamda ele alacağımız meselelerin başında çocuk teslimi meselesi gelmektedir. Çocuğun, çok üzülerek söylüyorum bir eşya gibi icraya konu olmasını kabul edemeyiz, bu konu çok hassas ve önemlidir. Çocuklar, boşanma sırasında veya sonrasında sürecin en masum ama bir o kadar da kırılgan ve örselenen tarafıdır. Ayrılmış çiftler arasında, anne ve baba arasında kalan çocukların yaşadığı o acı tabloların son bulmasını sağlayacağız. Bir taraf çocuğu göstermeyince, diğer tarafın devlet otoritesiyle çocuğunu görme hakkı talep etmesi çok doğaldır. Dünya'nın her yerinde de polis ya da icra gibi belli bir kurum devlet otoritesi çerçevesinde, çocuk diğer tarafa gösterilmediği zaman devreye girmektedir. Ama biz de diyoruz ki bu devlet otoritesi icra kanalıyla olmasın. Elbette icradaki arkadaşlarımız da çok değerli kamu görevlilerimiz. Bu konuda her türlü titizliği yapıyorlar ama adı itibariyle bir mal ve eşya teslimine konu olan, bu işi yapan icra değil de, başka bir birimde bu işin yapılması, icranın dışına çıkarılması hedefimizdir. Para yatırıyorsun eski eşini icraya veriyorsun ve ondan sonra da bir eşya gibi adeta icradan çocuğun teslimini görev olarak verilmiş durumda. Bu konuda da meclisimiz açıldığında, üzerinde uzun zamandır çalışılan ve Cumhurbaşkanımızın talimatıyla da şekillenen bu konunun bir mesele olarak kalmamasını sağlayacağız. Adli Destek Ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğümüz kanalıyla bu çocuk tesliminin yapılmasını hedefliyoruz. İcra Müdürlüğü değil Mağdur Hakları Merkezi ile uzman arkadaşlarımız eşliğinde, psikologlar, pedagoglar, sosyologlar, çalışmacılarla yine valiliklerimiz koordinasyonunda bu konudaki uzmanlar marifetiyle çocuk teslimini, çocuk teslim merkezleri oluşturarak sağlamayı hedefliyoruz. Bu konuda da netice alacağımızı hedefliyoruz. Keza 1000 lira kendi çocuğunu görmek için icraya yatırılan para da kabul edilir bir durum değildir. Kendi çocuğunu görmek için icraya para yatırılması uygulamasının da sona ermesini sağlayacağız, bu işlemler tamamen ücretsiz olacaktır.” şeklinde konuştu.  

Mağdurların mağduriyetini sona erdirme seferberliğini Edirne’den başlattıklarını söyleyen Bakan Gül, “Hepimizin amacı mağdurların mağduriyetini sona erdirmektir. Bu konuda önemli adımlar attık ama daha da fazlasını yapmamız gerekiyor. Bu sene seferberliği Edirne'den başlattık. Adliyelerde yalnız değilsiniz, mağdur odaklı adaleti hep beraber takip edeceğiz, izlerini süreceğiz.” ifadelerini kullandı.


Toplantının ardından Edirne Adliyesi’ni de ziyaret eden Bakan Abdülhamit Gül’e Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Çakmak Edirnekari tablo hediye etti. Bakan Gül, adliye yemekhanesinde personelle yemek yedi ve çalışma hayatında 25 yılı dolduran adliye personeline başarı belgesi verdi.

Sözleşmeli ve kadrolu ayrımına son vermek için çalışma yapacaklarının müjdesini de veren Bakan Gül, “Aynı masada sözleşmeli kadrolu ayrımına son vererek sözleşmeli arkadaşlarımızın da bu adli yılda kadroya geçeceği bir adli yıl olmasını ümit ediyoruz. Bunun için de çalışacağız” dedi.

Ardından Edirne Valiliği’ne giden Bakan Gül burada Valilik Şeref Defterini imzaladı. 

 

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi