25 Haziran 2022
31.6 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEASAYİŞCHP’Lİ KADIN MECLİS ÜYELERİNDEN HELVACIOĞLU’NA TEPKİ

CHP’Lİ KADIN MECLİS ÜYELERİNDEN HELVACIOĞLU’NA TEPKİ

-

AK Partili Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun CHP’li Kadın meclis üyesi ve katip üyelerine yönelik ‘meclisi ben yönetiyorum, burada gün mü yapıyoruz’ diyerek söz hakkı vermemesine, kadın meclis üyelerinden tepki geldi. CHP’li kadın Belediye Meclisi Üyeleri Banu Saygı ve Özlem Uybaş, Başkan Helvacıoğlu’na cinsiyetçi ve ayrımcı söylemlerinden dolayı tepki gösterdi.
 

Keşan Belediye Meclisi’nin CHP’li üyesi ve meclis katip üyeleri Özlem Uybaş ile Banu Saygı, Keşan Belediye Meclisinin 11 Haziran günü yapılan Olağanüstü toplantısında Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun kendilerine yönelik sözlerine tepki gösterdi.

Belediye Meclis üyesi ve meclis katibi Banu Saygı, Başkanın söylemlerinin meclis ciddiyetine yakışmadığını söyledi.

Saygı, “Halkımızın verdiği sorumlulukla mecliste yer alan halkın temsilcisi olan biz meclis üyelerinin kadın olmamız nedeniyle karşılaştıkları cümleler ne bir meclis ciddiyetine ne de bulunan yerin önemine uygundur. Hele kurulan cümlelerin küçümseyici ve cinsiyetçi yaklaşımı halkımız iradesine yapılan bir saldırıdır. Tüm kadınlarımızı, kadınlarımızın değerinin farkında olan herkesi bu gerici yaklaşıma, eşitsizliğe, kadın düşmanı politikalara karşı çıkmaya davet ediyor ve bunlara meydan okuyoruz. Biz Özlem Hanımla beraber tüm kadınlar olmak üzere; Atatürk’ün bize verdiği haklara sahip çıkarak, sonuna kadar arkasında durarak, hayatın her aşamasında yer almaya mecburuz. Bizi istemeseniz de mecliste, iş yerlerinde, sokakta, her yerde göreceksiniz.” Dedi. 

Meclis üyesi ve meclis katibi Özlem Uybaş da, belediye başkanının bu tür suçlayıcı tavırlarının seçildiği günden bugüne devam ettiğini söyledi.

Uybaş, “Mecliste sayın başkanın, cinsiyetçi ve ayrımcı söylemlere ve tavırlarına defalarca maruz kaldık. Meclisin yönetilmesine ilişkin usul ve esasları hatırlatmayı biz kadın meclis üyeleri üzerinden kendince küçümseyici bir tavırla yapmayı tercih etmiş olması vicdanları rahatsız etmiştir. Üstelik kadınların günlerde ve benzeri toplantılarda bir araya gelmesi, bir ihtiyaç, bir sosyalleşme aracıdır. Bu söylemleri ile ‘siz evlerinizde oturun, siyaset sizi aşar’ demek istediyse kendisini mensubu olduğu partide siyaset yapan hemcinslerine havale ediyoruz. Hedef gösterilen bizler gibi görünebilir. Ancak bu cinsiyetçi ve ayrımcı söylemler, kadının değerinin ve öneminin farkında olan herkesi yaralıyor. Belediye başkanını cinsiyetçi ve ayrımcı söylemlere son vermeye davet ediyoruz ve bunların tekrarlanmaması oluyoruz.” dedi.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi