24 Haziran 2022
16 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEASAYİŞEDİRNE’DE EV FİYATLARI 1 MİLYON LİRAYA DAYANDI

EDİRNE’DE EV FİYATLARI 1 MİLYON LİRAYA DAYANDI

-

Edirne’de konut fiyatları büyük oranda arttı. Emlakçılara göre artışın sebebi maliyet. Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Edirne Şube Başkanı Aytaç Feda, faizlerin düşmesi durumunda piyasanın hareketleneceğini söyledi. Feda ayrıca, emlak sektörünün üniversite öğrencilerine ev kiralamak istemediğini açıkladı.
 

Edirne’de son yıllarda konut fiyatlarındaki artış dikkat çekiyor. Özellikle yeni yerleşim bölgeleri ve Gölet mevkiinde konut fiyatları 1 milyon liraya dayandı.

Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Edirne Şube Başkanı Aytaç Feda, konut fiyatlarındaki artışın en önemli sebeplerinden birinin maliyetler olduğunu belirtti. Feda, bu yıl kısıtlamaların tekrar gündeme gelebileceği endişesiyle emlakçıların üniversite öğrencilerine ev kiralamak istemediklerini ifade etti.

Feda, “Biz üniversite öğrencilerine ev kiralamak istemiyoruz. Eğer Eylül, Ekim aylarında kapanma olursa bu sefer biz öğrenci ile karşı karşıya geleceğiz. Mal sahibine verilen depozitonun iadesi. Ödemiş olduğu kiranın iadesi. Alınan hizmet bedelinin iadesi. Keşmekeş duruma düşeceğimizden, net okullar açılacağını bilene kadar bu şekilde beklemekte fayda var.

Edirne'de konut rakamları yukarıda. Maliyet fiyatları da artıyor. Bir artı bir daireler 250-300 bin TL bandında. İki artı bir daireler 550-600 bin TL bandında. Üç artı bir güzel bir daire istiyorsanız, 800, bir milyon TL arasında. Yeni bir villa 2 buçuk, 3 milyon bandında.

Faiz lobisi var, şuan. Faizler müthiş yukarıda. Bu faizler aşağı düşmediği sürece piyasada bir hareketlenme, canlılık olmaz. Ekonomimizi ayakta tutan inşaat sektörü. Bu faizler iki ay daha böyle giderse müteahhit ve çalışanlar, zor durumda kalacaklar. Faizlerin aşağı çekilmesi sıfır 80-90 bandına çekilmesi lazım. Piyasanın canlanması için.

Ev alacaklara önerim, alacağınız evin 3'te 2'sinin nakit bulunması konusunda dikkat edin. 3'te birine kredi kullanın. Bir de kısa vade yapın. En az 5 yıl gibi” dedi.


Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi