24 Haziran 2022
24.9 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEASAYİŞGAYTANCIOĞLU: ÜRETMEZSEK TAVUK ETİ FİYATLARINA BİLE YETİŞEMEYİZ

GAYTANCIOĞLU: ÜRETMEZSEK TAVUK ETİ FİYATLARINA BİLE YETİŞEMEYİZ

-

Geçtiğimiz yıla oranla tavuk etine gelen yüzde 64’lük zam hakkında değerlendirmelerde bulunan CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, “Tavuk yemlerini ithal ediyoruz. Dövizdeki artışlar da yem fiyatlarını arttırıyor. He şeyi ithalatla çözmeye çalışırsak tavuk eti fiyatlarına bile yetişemeyiz.” ifadelerini kullandı.
 

TÜİK verilerine göre; geçtiğimiz yıl Ağustos ayında 11 lira 80 kuruş olan tavuk eti fiyatları 2021 Ağustos ayında yüzde 64 zamlanarak 19 lira 40 kuruşa yükseldi. Tavuk etine gelen zamlarla ilgili açıklamalarda bulunan Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, zamların en büyük nedeni olarak yem ithalatını işaret etti.

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Tavuk eti fiyatları çok zamlandı. Kırmızı et fiyatlarına ulaşamayan vatandaş, tavuk etine yöneldi. Ama tavuk eti fiyatları da çok çok arttı. Çünkü tavuklar soya ve mısırla besleniyor. Daha doğrusu yemle besleniyor. Ağırlıklı olarak soya ve mısır tüketiyorlar ama buğday ve arpa da tüketiyorlar. İşte bunların hepsini biz ithal ediyoruz. Dövizdeki artışlar, dünya gıda fiyatlarının artması soyanın, mısırın, buğdayın, arpanın fiyatlarını arttırdı. Peki esnaf fiyatlara zam yapabiliyor mu? Bu tavuk pişecek ve vatandaş tüketecek ama esnaf buna zam yapamıyor. Halkın alım gücü düştü diyor. 25 TL’ye pişmiş tavuğu satıyordum, şimdi 35 TL’ye satıyorum; normalde en az 50-60 TL’ye satmam lazımdı ama müşteri yok diyor. Emeklinin maaşı artmıyor, işçinin maaşı artmıyor, memurun maaşı artmıyor; alım gücü çok düştü. Türkiye tarımı iyi yönetilemiyor. Tavuk en değerli protein kaynağıyken maalesef yem çok pahalı. Yemi de ithal ediyoruz. Üretmezsek, sürekli dışa bağımlı halde olursak, her şeyi ithalatla çözmeye çalışırsak tavuk eti fiyatlarına bile yetişemeyiz.” dedi.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi