24 Haziran 2022
18 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEASAYİŞKARAYÜN’DEN CUMHURBAŞKANI’NA YEREL BASIN ÇAĞRISI

KARAYÜN’DEN CUMHURBAŞKANI’NA YEREL BASIN ÇAĞRISI

-

Türkiye Yerel Basın Birliği Genel Başkanı Nezir Karayün, Edirne’den Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenerek, “Yıllar önce belediye başkanlığı yaptığı dönemdeki gibi yerel basına sahip çıkan bir Cumhurbaşkanı olmasını bekliyoruz” dedi.
 

Türkiye Yerel Basın Birliği Genel Başkanı Nezir Karayün  ve yönetim kurulu üyeleri birliğin Edİrne Şubesi’ni ziyaret etti.

Karayün burada yaptığı konuşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yerel basın için çağrıda bulunarak Basın İlan Kurumu’nun kaldırılması gerektiğini, ülkede sadece Turkuaz kartı olanların gazeteci sayıldığını ama binlerce turkuaz kartı olmayan gazetecinin de mesleğini sürdürdüğünü belirtti.

Ziyarette Türkiye Yerel Basın Birliği Edirne Şube Başkanı Erdoğan Demir, Genel Sekreter Ahmet Topaç, Yönetim Kurulu Üyesi Fikri Ak, Denetim Kurulu Üyesi Mert Soylu, Şube Üyesi Fikri Yalın ile UHA Edirne Temsilcisi Şafak Çekver ile TYBB Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Kutlu ile Sebahattin Acar’da hazır bulundu.

Karayün şu konulara dikkat çekti; “Türkiye’de binlerce yerel gazete kapandı. Son tasarruf tedbirleri genelgesi yerel basının belini tamamen büktü. Bir de Basın İlan Kurumu diye kartel bir grup var. Bu grup sadece kendi bünyesinde çok zor şartları olan bir kurum olduğu için yerel basını o da bitirme noktasına getirdi, Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ında yerel basına önem vermediğini gördük. Çünkü geçmiş dönemlerde belediye başkanlığı yaptığı dönemlerde onun yerel basına ne kadar çok önem verdiğini ve sahip çıktığını biliyoruz. Ama Cumhurbaşkanı olduktan sonra yerel basını ağzına bile almadı, sözünü etmedi. Öyle bir kurum olup olmadığını da anlatmadı bir yerde hiçbir zaman. Sıkıntıda buradan doğuyor. Evet yerel basının da kendi ölçüsünde düzenli yayınlarını devam ettiren kurumlar var. Hepsi İletişim Başkanlığı’na bağlı olmasalar da gerçekten o kartı eskiden sarı basın kartı idi. Şimdi turkuaz basın kartını taşımayan arkadaşlarımız da gazetecilik yapıyorlar bu ülkede, onlarda gazeteciler.  Onun için yerel basına Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın acilen sahip çıkması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü gerçekten yerel basın Türkiye’de yok edilme noktasına değil tamamen yok edildiğini düşünüyorum. Ama bizim özverili davaya gönül vermiş arkadaşlarımız da kendi imkanları kişisel ilişkileri ile birlikte bunu sürdürüyorlar. Son genelgede abone yasak, ilan, reklam yasak. Zaten resmi ilanları da Basın İlan Kurumu’na yönlendirdiler. Basın İlan Kurumu da para kazanıyor oradan, % 15 komisyon alıyor. BİK’in Türkiye’de gereksiz olduğunu düşünüyorum. BİK Türkiye’de kaldırılsın, eskiden biz Valilik ve Kaymakamlıklar vasıtasıyla resmi ilanları alıyorduk. Tekrar mahallinde yerel basını canlandırmak için resmi ilanların özüne dönmesini düşünüyorum. Çünkü başka türlü yerel basının ayağa kalkma şansı yok. Eskiden tüzük ilanları, dernek ilanları, zayi, kayıp ilanları her şey vardı. Ama artık bunlarda kaldırıldığı için sıkıntılar arttı. ”              

Karayün,  Edirne Şube Başkanı Erdoğan Demir’e de başarılarından dolayı plaket verdi.

Karayün, “Şu anda 45 ilde şube ve temsilcilikleri bulunan Türkiye Yerel Basın Birliği ailesiyiz. Bu ailenin 6 şubesi var, 40 temsilcimiz var. Bu şubelerin içerisinde en aktif ve en iyi çalışan Edirne Şube Başkanımız Erdoğan Demir’e hizmetlerinden dolayı teşekkür plaketi vermeyi uygun gördü yönetimimiz. O yüzden Erdoğan Demir’e plaketini teslim ediyorum. Edirne Şubemiz çok güzel çalışıyor. Hatta düğünlerde, cenazelerde, hastalıkta, her şeyde Erdoğan Demir başkanım bizzat beni arar telefonunu atar . Tabi sadece kendi çalışmıyor beni de çalıştırıyor Türkiye Yerel Basın Birliği ailemizin bir ferdi ve Türkiye’de Yerel Basın Birliği’ni biz bir aile olarak sürdürdük. Türkiye genelinde de devam ediyoruz şube ve temsilciliklerimizi ziyaret etmeye bugün de Edirne’de yiz. Evladı Fatihan’dayız.

Demir’de bu plaket nedeniyle Karayün’e ve yönetim kuruluna teşekkür ettiğini belirterek,”Bu plaketi Edirne Şubesi’nin bütün yönetim kurulu adına alıyorum. Çünkü tek başımıza hiçbir şey değiliz. Biz hep beraber güçlüyüz. Teşekkür ederim.” ifadelerini kullandı. ;

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi