26 Haziran 2022
20.1 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEASAYİŞLAVANTALI BADEMEZMELİ 9/8’LİK FİNAL

LAVANTALI BADEMEZMELİ 9/8’LİK FİNAL

-

Edirneli esnaflar Bahri Dinar ve Arif Meriç, Lavanta Tarla Günleri kapsamında ‘Lavantalı Badem Ezmesi’ yaparak 9/8’lik müzik eşliğinde etkinliğe katılanlara ikram etti.
 

Bu yıl 11-15 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen 4’üncü Edirne Lavanta Tarla Günleri’nin son günü renkli görüntülere sahne oldu. Şekerlemeci Arif Meriç ve Ciğerci Bahri Dinar tarihi lezzet bademezmesini lavantalı yaparak vatandaşlara dağıttı.

9/8’lik eğlence eşliğinde ikram edilen lavantalı badem ezmeleri vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gördü.

Yaptıkları bir kazan lavantalı bademezmesini vatandaşa dağıtan esnaf Bahri Dinar, etkinliğe 9/8’lik final yapmak istedik diye konuştu.

Dinar, “Bugün, Edirne Valiliğimizin düzenlemiş olduğu 4. Lavanta tarlası etkinliğindeyiz. Bugün de son gün olduğu için biz de Arif arkadaşım ile beraber Edirneli esnaflar olarak bugüne özel, adına uygun olsun diye lavantadan bademezmesi yaptık. Biliyorsunuz Edirne’nin bademezmesi çok ünlüdür, onu lavanta kokulu yaptık. Finali de gidelim lavanta tarlasına, Edirneliler 9/8’lik bir final yapalım dedik ve buradayız. Binlerce bademezmesi yaptık, umarım herkese yeter” ifadelerini kullandı.

Bizim kazanlarımız bereketlidir diyen Şekerlemeci Arif Meriç de, Edirne’deki bademezmesine lavantalı bademezmesinin de ekleneceğini söyledi.

“Bir kazan yaptık. Bizim kazanlarımız bereketlidir. Yıllardır yapıyoruz. Lavanta bahçesine bademezmesini getirdik. Bir lezzet, bir koku, bir tat yanına sade kahveyle içtiğinizde inanın kendinizden geçeceksiniz. Ben inanıyorum ki; Edirne bademezmesine bundan sonra lavantalı bademezmesi çeşidi de eklenmiştir. Bütün dünya bunaldı. Bu koronavirüsten kaçıp bir nefes almak isteyen varsa, Edirne’ye gelin şu lavanta bahçelerinde bir nefes alın. Bir buçuk seneden beri yattık, her yerimiz çürüdü. Bu çürüyen yeri lavantayla tamir edelim. Bir tarafta da ezmeyi yiyelim, bir tarafta da oynayalım ve hayatımızı daha da güzelleştirelim” diye konuştu.


Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi