4 Şubat 2023
3.2 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEAVRUPA KÜREK ŞAMPİYONASI EDİRNE’DE GERÇEKLEŞTİRİLECEK

AVRUPA KÜREK ŞAMPİYONASI EDİRNE’DE GERÇEKLEŞTİRİLECEK

-

Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, 2024 yılında gerçekleştirilecek 23 Yaş Altı Avrupa Kürek Şampiyonası’nın, Edirne’de yapılacağını açıkladı. Türkiye’de ilk defa uluslararası bir kürek şampiyonası yapılacağını söyleyen Vali Kırbıyık, “Çok mutlu ve sevinçliyiz.” dedi.

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da yapılan oylamada; 2024 U23 (23 yaş altı) Avrupa Kürek Şampiyonası’nın yapılacağı ülke belirlendi. Almanya, İtalya ve Türkiye organizasyon için aday olurken; Almanya ve İtalya’dan daha fazla oy alan Türkiye, şampiyonanın yapılacağı ülke oldu.

Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, bugün Meriç Nehri kıyısında bulunan TED Koleji Kürek Kulübü Tesisi’nde basın açıklaması yaparak, müjdeli haberi kamuoyuyla paylaştı. Vali Kırbıyık, Türkiye’de ilk defa uluslararası bir kürek şampiyonası yapılacağını ifade etti.
Şampiyonanın yapılacağı ülkenin belirlenmesi için iki önemli değerlendirme yapıldığını belirten Kırbıyık, “Burada 2 ayrı değerlendirme yapıldı; birincisi parkur açısından bakıldı ki bugün de sizinle birlikte olduğumuz Meriç Nehri’nde düzenlenecek bu organizasyon. Hemen arkamızda bulunan tarihi köprüden başlayıp yeni yapılan köprümüze kadar yaklaşık 2 bin metrelik oldukça ideal, güzel, iyi bir parkur var. Bunu inceledi teknik ekipler. Geldiler burada, tahmin ediyorum Temmuz ayıydı. Burada yapılan incelemelerde bunu tespit ettiler. İkinci kriter olarak tabi şehrin imkanlarına bakılıyor. Şehrin konumu, ulaşım imkanları, konaklama imkanları gibi hizmetler sektöründe yeterliliği, restoranlar gibi diğer tüm alanlarda yeterliliği bir anlamda teste tabi tutulmuş oldu. Yapılan bütün değerlendirmeler sonucunda Edirne bu kriterlerin hepsini karşıladı ve son derece önemli bir başarıya imza atarak bu şampiyonayı düzenleme hakkı elde etti. Bundan sonraki işimiz artık şampiyonaya hazırlanmak olacak çünkü çok önemli bir organizasyon. 750’nin üzerinde bir sporcu burada olacak. Yine bunların ailelerini, sporcu kafilesini düşündüğümüz zaman 2 binin üzerinde bir katılımcı bekliyoruz. Türkiye’de ilk defa uluslararası bir kürek şampiyonası düzenlenmesi çok önemli. Hakikaten çok mutlu ve sevinçliyiz” diye konuştu.

TED Edirne Koleji Kürek Kulübü Başkanı Nesim İba ise, 2025 Dünya Şampiyonasını da Edirne’de düzenlemek istediklerini ifade etti.
İba, “Bizim de dünden beri ayaklarımız yere değmiyor. Ben haberi dün 6.30’da aldım ama tabi onun öncesinde bir takım kulisler yapılması gerekiyordu. Federasyon başkanımız şu anda hala daha Prag’da. Bu konuyla alakalı ciddi kulisler yaptı. 26 ülke katıldı bu oylamaya. Kapalı bir oylamaydı. Almanya’yı 2 oyla geçmiş bulunmaktayız. Biz de bu konuda desteklerinden dolayı sayın valimize ve federasyon başkanımıza kulüp olarak gönülden teşekkür ederiz. Umarız 2024’ten sonra 2025 Dünya Şampiyonası da burada olur. Teamüller gereği 2024’te yapılan Avrupa Şampiyonası’ndan sonra Dünya Şampiyonası’nı otomatikman o parkura veriyorlar. Bundan sonraki mücadelemiz bu yönde olacak” şeklinde konuştu.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi