28 Mayıs 2023
15.4 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEAVUKAT CİNAYETİNE EDİRNE’DE TEPKİ GÖSTERİLDİ

AVUKAT CİNAYETİNE EDİRNE’DE TEPKİ GÖSTERİLDİ

-

Bir meslektaşlarının İstanbul’da öldürülmesine tepki gösteren Edirneli avukatlar, Edirne Barosu önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamayı yapan Baro Başkanı Av. Tacettin Sivrikaya, “Artık bildiriler yazmak, yaslar tutmaktan bıktık. Sanıkların ağırlaştırılmış müebbet hapislere mahkumiyetleri acımızı hafifletmiyor artık. Biliyoruz ki, başımız sağ olmayacak bizim…” dedi.


Edirne Barosu’na kayıtlı avukatlar, meslektaşları Servet Bakırtaş’ın İstanbul’da silahlı saldırı sonucu öldürülmesine tepki gösterdi. Edirne Baro Binası önünde yapılan basın açıklamasına, yaklaşık 50 avukat katıldı. Açıklamayı yapan Baro Başkanı Av. Tacettin Sivrikaya, Av. Servet Bakırtaş’ı düşünce dünyalarında şehit olarak yaşatacaklarını ifade etti.

Edirne Baro Başkanı Av. Tacettin Sivrikaya, “Biliyoruz ki, Başımız Sağ Olmayacak. Dün İstanbul Bakırköy’de bir meslektaşımızı alçakça sıkılan kurşunlara kurban verdik. Av. Servet Bakırtaş sadece ve yalnız avukatlık yaptığı için öldürüldü. Avukatı müvekkili ile özdeşleştiren sapkın zihniyet, silahtan aldığı güçle, ölüm kustu. Edindiğimiz bilgiye göre, yaralama suçu nedeniyle mahkum olup cezaevinden yeni çıkan ve kendisine karşı açılan tazminat davasının geri çekilmesini isteyen, ancak bu talebi reddedilince tehditlere başlayan katil zanlısının önce meslektaşımızı sonra da dava açan müvekkili öldürdüğü anlaşılmaktadır.

Bu ve benzeri gerekçelerle gerçekleşen avukat ölümleri ya da saldırılar, mesleğimizi yaparken hangi tehditleri taşıdığımızdan ötede, bu tehditleri yaratan toplumsal bakışı da anlatmaktadır. Avukatın rolünü ve yaptığı işi kavramaktan uzak bir zihin yapısının, giderek onu taraf konumuna sürüklemesi, kelimenin tam anlamıyla bir ilkelliktir. Bir mesleğin ‘ölümü göze alarak’ sürdürülmesi, sürdürenler için ne denli onur vesilesi olsa da, o toplumun bir kesimi için utançtır.

Artık bildiriler yazmak, yaslar tutmaktan bıktık. Sanıkların ağırlaştırılmış müebbet hapislere mahkumiyetleri acımızı hafifletmiyor artık… Her bir avukat ölümünün bir ‘toplumsal ders’ olmasını bekleyip, bu zavallı yaratıklara bir şeyler anlatmasını beklerken çoğalan ölümler, bizden bir parça daha koparmaya devam ediyor. Oysa biz adaletin tecellisi için yapıyoruz bu mesleği… Savunma olmazsa, ‘olmaz yargılama’ diyoruz. Öylesine kutsiyet yüklüyoruz ki mesleğimize, şimdi bir özel müdafii olmazsa, bu katil zanlısını da ‘bir avukat’ savunacak.

Biliyoruz ki, başımız sağ olmayacak bizim…

Dilenen sabırların, sırasız avukat ölümlerine yararı olmayacak. Av. Servet Bakırtaş ile birlikte verdiğimiz can, taşan sabrımızın durdurduğu son yürek olmayacak. Duruncaya kadar hukuk adına, durduruluncaya kadar adalet adına atan Av. Servet Bakırtaş’ın yüreği şimdi bizde atacak. Kamusal hizmet veren bir mesleğin mensupları olarak Av. Servet Bakırtaş’ı düşünce dünyamızda şehit olarak yaşatacağız. Sözün bittiği yerdeyiz.
Yine de önce ailesine sonra da bütün meslektaşlarımıza, başsağlığı diliyoruz. Meslektaşımıza Allahtan rahmet diliyoruz.”


Sivrikaya’nın konuşmasının ardından yaklaşık 50 avukat Edirne Baro Binası’nın önünden Edirne Adliyesi’ne kadar yürüdü.
Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi