1 Haziran 2023
28.2 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEAY: KÜÇÜKLERİN GÜREŞİ YAĞLI, BÜYÜKLERİNKİ MİNDER GÜREŞİ OLDU

AY: KÜÇÜKLERİN GÜREŞİ YAĞLI, BÜYÜKLERİNKİ MİNDER GÜREŞİ OLDU

-

Edirne Eski Belediye Başkanlarından Eczacı İbrahim Ay, bu yıl Kırkpınar güreşlerinde küçük boylarda yağlı, büyük boylarda ise adeta minder güreşi yapıldığını söyledi. Yağlı güreşte puanlama sisteminin kalkması gerektiğini söyleyen Ay, “yağlı güreşin oyunlarını yaparsan kazanırsın. Öbür türlü güreş süresi içinde pehlivan yatıyor, sonra puanlama geliyor adam fırtına kesiliyor” dedi. Ay, ayrıca Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim’in ağa kıyafeti giymemesini eleştirdi.

Edirne Eski Belediye Başkanlarından Eczacı İbrahim Ay, dün sona eren 661’nci tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerini değerlendirdi. Bu yıl seyircilerin yağlı güreşten çok minder güreşi izlediğini belirten Ay, ancak minik boylardaki güreşlerin baş güreşlerden daha iyi olduğunu ifade etti.

Ay,“Bu seneki güreşlerde küçük boylardaki güreşler güzel oldu. Teşvik 2 ve üst boydaki çocuklar o kadar güzel güreşler yaptılar ki, büyükler yapmıyor bunu, temennasını çekiyor güreşi bitirdikten sonra. Sonra arkadaşıyla vedalaşıyor, bu örftür adettir. Büyükler ne yapıyor bir yeniyor gol atmış gibi. Kardeşim önce helalleş arkadaşınla. Ondan sonra takla at. Ama Kırkpınar’ın ve yağlı güreşin örfünü yerine getir. Bunu yapmıyorlar. Madem diyorsun ya bu dualı çayır. Dualı çayırın da geleneklerine uyacaksın. Güreşlere gelince; büyük boylardaki güreşlerde yağlı minder güreşi oldu. Küçük boylardaki güreşler yağlı güreş oldu açıkçası. Baş altı ve başta yağlı minder güreşi oldu. Bir defa yağlı güreşte puanlamayı kaldırmak gerekiyor” dedi.

Ay, yağlı güreşin belli oyunları olduğunu ve bunun kural olarak uygulanması gerektiğini belirtti.

Ay, “10-20 dakikada adamlar fırtına kesiliyor. Baştan niye bir saatlik dönemde sen bu oyunları yapmıyorsun. Tedirginlik tabi. Güreş süresi içinde bu oyunları yaparsan sen kazanırsın. Öbür türlü yatıyor, sora puanlama geliyor adam fırtına kesiliyor.

Finalde İsmail Balaban ile güreşen ne yaptı, Balaban ile güreşirken hep durdu, dizini yere vurdu. Hep oturdu. İsmail Balaban kafasına vurdu, adam güreş yapmadı İsmail Balaban ile. Sonra ne oldu, minder güreşinin verdiği tecrübe ile pat diye İsmail’i yeniverdi. Aynı şekilde finalde fırtına gibi girdi, supleks oyunu vardır güreşte. Yağlı güreşçilerin bilmediği bir oyundur bu. Adam sıktı belinden, supleksi atıverdi. Ne oldu 1 puan, geç arkasına al 1 puan ve başpehlivan. Bunların kalkması lazım” dedi.

Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim’in bu yıl Kırkpınar’da ağa kıyafeti giymemesini eleştiren İbrahim Ay, “Eğer bu kıyafeti giymek istemiyorsan ağa olmayacaksın” dedi.

Ay, “Ağa kıyafet giymiyor. Ağa almış bir tane siyah yelek, beyaz gömlek olmaz. Kırkpınar’ın örfü adeti vardır. Ağa kıyafeti diye bir şey vardır. Ağa kıyafetini giyecek, istersen 14 değil 114 kere ağa ol o ağalığı taşıman lazım. Tamam sen taşıyorsun Allah razı olsun, ama o kıyafeti giy be kardeşim. Bana göre adam kapris yapıyor. Eğer bu kıyafeti giymek istemiyorsan ağa olmayacaksın. Diyorsun ki ağalığı benden daha iyi yapacak biri varsa ona bırakırım, ama o ağalığa verilecek olan iki tane emanet vardır. Biri ağa kıyafeti, diğeri elindeki tespihtir” dedi.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi