20 Nisan 2024
11.6 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEAYHAN TUNCA’YA BÜYÜK ONUR

AYHAN TUNCA’YA BÜYÜK ONUR

-

Araştırmaları ve yazılarıyla Edirne’nin tarih ve kültür hayatına uzun yıllardan bu yana katkı sağlayan, Yöre Dergisi imtiyaz sahibi, araştırmacı ve yazar Ayhan Tunca’nın ismi, 1. Murat Mahallesi’nde yaşadığı sokağa verildi. Sokağın açılış töreninde konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Tunca’nın tüm hayatı boyunca yeni bir şeyler üretebilmek adına mücadele ettiğini ifade etti. Ayhan Tunca da, “Bundan daha büyük onur, gurur ve şeref olamaz.” şeklinde konuştu.

Edirneli emekli öğretmen, araştırmacı ve yazar Ayhan Tunca’nın isminin 1. Murat Mahallesi’nde yaşadığı sokağa verilmesi, Edirne Belediye Meclisi’nde oybirliğiyle kabul edilmişti. Bugün düzenlenen törenle Ayhan Tunca’nın ismi 1. Murat Mahallesi 8. sokağa verildi. Törene; Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Barosu Başkanı Av. Gökhan Karakoç, Araştırmacı-Yazar Ayhan Tunca, belediye başkan yardımcıları ve Tunca ailesi katılım gösterdi.

Törende konuşan Tunca, yaşadığı sokağa isminin verilmesi nedeniyle çok büyük onur ve gurur duyduğunu ifade etti.
Tunca, “Gelen dostlarıma çok teşekkür ediyorum. Sayın belediye başkanımıza da çok teşekkür ediyorum. Çok önemli bir döneme damgasını vuran kişi olmuştur. Sağ olsun ama kendisiyle ilgili anlatmak istediğim bir şey var. Sayın başkan bir etkinlik düzenlemişti yıllar önce. Bundan önceki başkanlığında düzenlemişti. Orada konuklarımız vardı. İstanbul’dan yazarlar geldiler konuştular. Bana da söz verdi, keşke vermeseydi. Ben dedim ki; bu belediye başkanına oy vermedim ben dedim. CHP delegesiyim. Sonradan böyle dediğime çok üzüldüm ama başkan unutulmaz bir olgunluk göstererek bu konuda sitem etmeyi denemedi. Ama şaşırdığını biliyorum. Yıllar sonra belediyeye bir defa başkanımıza gittim. Bu sokaktan söz etmişti. Sevgili öğrencim Selçuk Çakır bu yoldan bahsetti. Sokakla ilgili hazır Selçuk yol ile ilgili bahsetmişken bir şeyler yazayım başkana ve okutayım. Aman Allah’ım iki sayfalık bir dilekçe; başkanın makamına gittim, okudukça özellikle dikkat ediyorum başkan okudukça şaşırdı bazı şeylere ve cümlelere. Ben yazmışım da yazmışım. Bunu isterim bunu talep ederim abc şıklarıyla birlikte yazmışım. Tabi ne yapacak başkan sonuçta dinleyecek. Dinledi ve okudukça daha çok şaşırdı. Orada bu sokak için ayrıca teşekkür ettim. Ve bu sokağa adımın verilmesini öğrencim olan Selçuk Çakır gündeme getirmişti. Sonra bu sokağa adım verildi. Bundan daha büyük şeref, gurur ve onur olamaz. Kendisine huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Böyle bir anılar dizisi de geldi aklıma. Tamam ben oy vermedim falan ama yaptığı işleri kimsenin küçümsemeye kimsenin hakkı yok. Şu gördüğünüz pazar yerinde yürüyüşümü yaparım. Buralardan da geçerim. Çok kolay bir çalışma değildir; evladiyeliktir. Bizden çok sonraki kuşaklara seslenen bir yapı söz konusudur. Kendisini bu nedenle kutlarım. Edirne’ye buna benzer birçok hizmeti olmuştur ve anılacaktır.” dedi.

Başkan Gürkan da, Tunca’nın hayatı boyunca yeni şeyler üretmek adına mücadele verdiğini belirtti.
Gürkan, “Tabi Ayhan Tunca’nın yaşamına baktığımızda hep mücadelelerle geçmiş bir yaşamdır ve üretmekle geçmiş bir yaşamdır. Hep bir şeyler sunabilme, ortaya bir şeyler koyabilme adına geçmiş bir yaşamdır. Çok iyi bildiğim için, biraz kendimden de ukalalık olmazsa bildiğim için, kendi yaşamını, kendi çocuklarını, kendi ailesinin konforunu geriye atarak toplumun, halkın ve bu ülkenin güzel çocukları için Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet’in çocukları için hep daha fazlasını yapabilme çabası var aslında. Bir kişiye daha fazla dokunabilir miyim, bir kişinin daha yaşamını daha güzel hale getirebilir miyim ve bu ülkede Cumhuriyeti ilelebet payidar kılabilir miyim mücadelesidir bu. Ayhan ağabeyle tabi o hatırladığı Belediye Başkanlığı dönemi değil, 2011’de Milletvekili ön seçimi olmuştu. O ön seçimde Ayhan ağabey bana oy vermemişti. Kendi ifadesiyle belirtiği gibi ama ben birinci çıkmıştım. Yine de hatırlatmak isterim. İnsanlar size oy vermeyebilir. İnsanlar sizin yaptıklarınızı beğenmeyebilir, eleştirilebilir bu gayet doğaldır; bunun olması gerekir. Biz uğruna nerdeyse hayatımızı adadığımız demokrasi mücadelesinde eğer insanlar bize oy vermedi diye ya da bizi eleştirdi diye küseceksek veya kırılacaksak, kızacaksak o zaman yaptığımız demokrasi mücadelesinin anlamı olmaz. Elbette insanlar size kızacaklar, sizi eleştirecek, oy vermeyecek, kırılacaklar ama siz buna rağmen onlar için inandıklarınızı yapmaktan vazgeçmeyeceksiniz. Benim de hayatım boyunca yaptığım bu oldu. Bundan sonra da bunu yapmaya devam edeceğim. Tabi Ayhan ağabeyin demesiyle söylüyorum Edirne’de bu on yılda kalıcı temel belediyecilik hizmetlerinin tümünü bitirdik. Artık Edirne’de hemen hemen hiçbir yeri su basmıyor. İşte içme suları, kanalizasyonlar, parklar, Atatürk Kültür Merkezi benim çok gurur duyduğum bir hizmettir. Edirne’de ilk kültür merkezi yapmanın ve oraya Atatürk’ün adını vermiş olmanın gururunu her zaman yaşadım ve yaşayacağım. Tabi diğerlerini saymıyorum. Kreşti, elektrik fabrikasıydı, katı atıktı, çöp gazıydı, Edirne’ye ilk biyolojik atık su arıtma tesisi, güney ve kuzey çevre yolları gibi bunlar zamanları geldiğinde anımsanır veya anımsanmaz. Ama yapıldı. İnşallah 31 Mart’ta da Cumhuriyet Halk Partisinin altı oklu bayrağı Edirne Belediyesi’nde dalgalanmaya devam edecek. Adayımız sevgili Şükrü Ciravoğlu’yla beraber bunun mücadelesini Edirneliler ile birlikte vereceğiz. Bugüne kadar bana oy vermiş ya da oy vermemiş herkesten hem Cumhuriyet Halk Partisine hem de Şükrü Ciravoğlu’na 31 Mart’ta oy bekliyorum.” şeklinde konuştu.
Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side