20 Mayıs 2024
14.3 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEBABASINDAN KALAN GELENEĞİ OĞLU DEVAM ETTİRİYOR

BABASINDAN KALAN GELENEĞİ OĞLU DEVAM ETTİRİYOR

-

Edirne’nin Uzunköprü ilçesinde, yaklaşık 13 yıldır çocuklara bayram harçlığı verme geleneği sürdürülüyor.


Edirne’nin Uzunköprü ilçesine bağlı Karapınar köyünde, Mustafa Şimşek, tarafından 13 yıl önce başlatılan bayramlaşma geleneğini, Şimşek’in geçtiğimiz yıl vefat etmesinin ardından bu yıl oğlu devam ettirdi.

Yeşilçam’ın usta oyuncusu Ekrem Bora’ya benzetilmesi nedeniyle ‘Ekrem Amca’ lakabıyla tanınan Mustafa Şimşek, her yıl zarf içerisinde verdiği bayram harçlıklarıyla köydeki 150 çocuğun yüzünü güldürüyordu. Bu yıl oğlu Ahmet Şimşek de babasının başlattığı geleneği devam ettirerek okul bahçesinde çocuklarla buluştu.

Karapınar okulunun bahçesinde köy halkının ve yaklaşık 150 çocuğun katılımıyla gerçekleştirilen programa, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından dualar ile devam edildi.


Çevre köylerdeki çocukların yoğun katılımıyla yapılan törende konuşan Karapınar Köy Muhtarı Mustafa Kobat, ”Kurban Bayramı’nda dini hassasiyetlerin yüksek tutuluyor. Paylaşma ve yardımlaşma duyguları ise hat safhada yaşanıyor. Bayram harçlığı dağıtarak gelenek ve göreneklerimizi yaşatıyoruz. 13 yıldır ramazan ve kurban bayramlarında çocuklarla bir araya geliyoruz. Gelenek ve görenekleri yaşatmaya çalışıyoruz.” dedi.

Mustafa Şimşek’in Oğlu Ahmet Şimşek de, “Merhum Mustafa Şimşek, namıdiğer Ekrem amca’nın hatırasını sürdürmek için buradayız. Rahmetli babamın başlatmış olduğu bu güzel uygulamayı biz çocukları olarak devam ettirmek istiyoruz. Çocuklara bayram harçlıklarını ömrüm yettiğince vereceğim” dedi.

Zarf içerisinde bayram harçlığı alan yaklaşık 150 çocuğun mutluluğu ise gözlerinden okundu.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side