2 Şubat 2023
8.9 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEBAKAN KİRİŞCİ: EDİRNE TARIMSAL ÜRETİMDE PARMAKLA GÖSTERİLECEK İL

BAKAN KİRİŞCİ: EDİRNE TARIMSAL ÜRETİMDE PARMAKLA GÖSTERİLECEK İL

-

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, devlet destekli tarım sigortası TARSİM’e Edirneli çiftçinin büyük ilgi gösterdiğini, yüzde 42’lik oranla Türkiye’de örnek il olduğunu açıkladı. Edirne’nin yıllık tarımsal üretiminin 2 milyon tona ulaştığını söyleyen Bakan Kirişci, “400 binin üzerinde nüfusu olan Edirne’nin şu anda 2 milyon ton tarımsal ürün üretiyor olması, Türkiye’de parmakla gösterilecek il yapmıştır” dedi. Bakan Kirişci, Edirne’de tarımla uğraşanların yaş ortalamasının 58 olduğunu, bunu daha aşağıya çekmek için çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Edirne Ticaret Borsası’nda tarım sektör temcileriyle bir araya geldi. Bakan Kirişci burada yaptığı konuşmada Edirne’nin tarımsal üretimi ve istatistiklerine yönelik açıklamalarda bulundu. Edirne’de tarımla uğraşanların yaş ortalamasının 58 olduğunu ifade eden Kirişci, genç kuşağın tarıma ilgisini sağlamak için çalışmalar yaptıklarını kaydetti.

Kirişci, “Ben sizin istatistiklere de baktım. Tarımla uğraşanların yaşı 58 ortalaması. Yaş konusunda problemimiz var. Biz bu yeni yüzyılımızda, Türkiye yüzyılında bizim temel hedefimiz Türkiye’nin ortanca yaşı 33,1. Yani nüfusun yüzde 50’si bu 33,1’in altında. Teknofest kuşağı diğer alanlara ilgi duyuyor tarıma neden ilgi duymasın. Gençlerin ilgisini buraya çekeceğiz. Amacımız gençlerin kırsala ilgisini çekmek. Tarıma ilgilerini çekmek. Tarımda mı yoksa bir sanayi tesisinde mi veya hizmet sektöründe mi istihdam edilmek istiyorsun diye sorulduğunda bugün için tarım en son sırada kalıyor. Ama bunu biz en öne çıkarmak istiyoruz” dedi.

Bakan Vahit Kirişci, Edirne’nin TARSİM’de örnek gösterilecek bir il olduğunu kaydetti.

Kirişci, “Burası çok önemli bir şehir. Sizi her gittiğim yerde örnek de gösteriyorum. Diyorum ki gidin Edirne’ye bakın. Edirneli çiftçiler TARSİM’e neden bu kadar ilgi gösteriyorlar görün diyorum. Çünkü TARSİM’de Türkiye ortalaması yüzde 21,4 ama Edirne yüzde 42. Ben istiyorum Edirne yüzde 60-70’lerde olsun. Şimdi yeni bir poliçe üretiyoruz. Bu poliçe gelir koruma poliçesi. 2023 yılından itibaren tüm Türkiye’de uygulanacak. Primin yüzde 60’ını tam olarak devlet adına biz ödüyoruz. Vatandaşımız eğer ürün değişikliği nedeniyle gelirinde kayıp olacağını düşünüyor ise o geliri garanti altına almak için biz kendisine gelir koruma poliçesi de sunuyoruz ve bu çerçevede şimdilik hububatta başladık” dedi.

Bakan Kirişci, Edirne’nin yıllık tarımsal üretiminin 2 milyon tona ulaştığını, 20 yılda aldığı tarım desteği ve yatırımının 20 milyar lira olduğunun altını çizdi.

Kirişci, “bu yıl yağışlarla birlikte Trakya’da Anadolu’da bol bereketli bir ürün aldık. Tırtıla rağmen ayçiçeğinde önemli bir verim kaybı olmadığını görüyoruz. Ürünlerimiz bereketi Edirne’mize ciddi bir dinamizm kazandırdı. 400 binin üzerinde nüfusu olan Edirne’nin şu anda 2 milyon ton üretim yapıyor olması, sizin yüz ölçümünüz de büyük değil, nüfusunuz fazla olmadığı halde sizin şehir olarak 2 milyon ton tarımsal ürün üretiyor olmanız gerçekten sizi Türkiye’de parmakla gösterilecek il yapmıştır. Biz son 20 yılda tam 20 milyar lira size tarımsal destekler ve diğer yatırım destekleri sağlamış bir iktidarız. Bu her bir yıl için bir milyar lira demektir. 2002’de 37,3 milyon lira olan tarımsal destek miktarı 2021 yılında 362,4 milyon TL’ye yükseldi. Bu yıl çok daha fazlasını alacaksınız” dedi.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi