21 Mart 2023
16 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEBAKAN YANIK: SOSYAL YARDIMLARI ARTTIRMAYA DEVAM EDİYORUZ

BAKAN YANIK: SOSYAL YARDIMLARI ARTTIRMAYA DEVAM EDİYORUZ

-

Şehit Mustafa Tezgider Sosyal Dayanışma Merkezi (SODAM) ve Karaağaç Sosyal Yaşam Merkezi’nin açılışı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Bakan Yanık, açılışta yaptığı konuşmada, en kısa zamanda Edirne’ye yeni bir SODAM daha kazandıracaklarının da müjdesini verdi.
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, bir dizi ziyarette bulunmak üzere Edirne’ye geldi. İlk olarak Edirne Valiliği’ni ziyaret eden Bakan Yanık, Valilik Şeref Defterini imzaladı. Ardından AK Parti Edirne İl Başkanlığı’nda partililerle bir araya gelen Bakan Yanık, Şehit Mustafa Tezgider Sosyal Dayanışma Merkezi (SODAM) ve Karaağaç Sosyal Yaşam Merkezlerinin de açılışını gerçekleştirdi.
Şehit Mustafa Tezgider Sosyal Dayanışma Merkezi açılışında konuşan Yanık, sosyal refahın adil paylaşımı için çalıştıklarını belirterek, SODAM’ların önemine değindi.
Bakan Yanık, “49 başlıkta verdiğimiz sosyal yardım programlarımızın birim tutarlarını önemli ölçüde artırdık. İktidarlarımız süresince yapmış olduğumuz bu artış, iktidara geldiğimiz zamana kıyasla ortalama yüzde 91 oranında arttı.” dedi.
SODAM’ların kendileri için özel bir önemi olduğunu altını çizen Bakan Yanık, “Roman Vatandaşlara Yönelik Strateji Belgemiz kapsamında hayata geçirdiğimiz bu merkezlerde Roman vatandaşlarımıza yönelik özel programlar hazırlıyor ve uyguluyoruz. Roman vatandaşlarımızın kişisel ve mesleki gelişimlerine katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Bu merkezlerimizde Roman dostlarımız için psikososyal ve sosyokültürel desteklerde bulunuyoruz. Mesleki ve kişisel gelişim konularında kurs ve eğitimler düzenliyoruz. Meslek Edindirme Kursları ve Sertifikalı Eğitim Programları ile tüm vatandaşlarımızın olduğu gibi Roman vatandaşlarımızın da sosyo-ekonomik olarak güçlenmelerini destekliyoruz. Eğitimlerimizi meslek edinmeye yönelik ve istihdama katılmayı kolaylaştırıcı bir bakışla uyguluyoruz. Kuaförlük, terzilik, aşçılık, okuma-yazma, halı dokumacılığı gibi kurslarımız bunlardan bazıları. Kursların bitiminde katılımcılara Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifikalar veriyoruz.” şeklinde konuştu.

Karaağaç Sosyal Yaşam Merkezinin açılışında konuşan Bakan Yanık, ülke ekonomisinin daha iyi bir noktaya gelebilmesi için kadın girişimciliğinin desteklenmesi gerektiğini ifade etti. Bakan Yanık, istihdam edilen kadın sayısının 20 yılda yüzde 64 civarında arttığını da belirtti.
Bakan Yanık, “2002 yılında istihdam edilen kadın sayımız 6,1 milyon iken yüzde 64 civarında bir artışla bugün bu rakam yaklaşık 10 milyona yaklaştı. Diğer yandan kadınlar da artık istihdamda yer almanın yanında istihdam oluşturmaya çalışıyorlar. Girişimci olmak ve kendi işlerini kurmak istiyorlar. Bu çerçevede Türkiye’nin sosyal ve ekonomik gelişmesine katkıda bulunan, ekonomik değer yaratan kadın girişimci sayısının artırılması ve kadın girişimcilerin desteklenmesi son derece önemli. 2022 yılı ilk çeyrek verilerine göre, işveren ve kendi nam ve hesabına çalışanlar içindeki kadın oranı yüzde 16. Bu noktada, kadın istihdamını ve girişimciliğini daha verimli hale getirmek için yaptığımız eğitim programlarımız da büyük ilgi görüyor. Bakanlığımızın il müdürlüklerinin koordinasyonunda finansal konuların ve risklerin anlaşılması, kadınların ekonomik hayata katılımlarını destekleyen mekanizmalar hakkında farkındalığın artırılması amacıyla ‘Finansal Okuryazarlık ve Kadınların Ekonomik Güçlenmesi Seminerleri’ devam ediyor. Oldukça güzel sonuçlar aldığımızı paylaşmak istiyorum” dedi.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi