24 Mayıs 2024
10.4 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEBAKAN YANIK: ŞUBAT SONUNDA 2 BİN 323 ENGELLİ BİREY KAMUYA YERLEŞTİRİLECEK

BAKAN YANIK: ŞUBAT SONUNDA 2 BİN 323 ENGELLİ BİREY KAMUYA YERLEŞTİRİLECEK

-

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Şubat ayı sonunda 2 bin 323 engelli bireyin kamuya memur olarak yerleştirileceğini açıkladı. Bakan Yanık, böylelikle kamuda çalışan engelli memur sayısının 67 bin 985’e ulaşacağını belirterek, “Amacımız, engellilerimizin istihdam ve girişim imkânlarını geliştirerek sosyal hayata, günlük hayata, istihdam hayatına doğrudan ve engelsiz diğer vatandaşlarımız kadar eşit bir biçimde katılabilmelerini sağlamak.” dedi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Şubat ayı sonunda 2 bin 323 engelli bireyin kamuya memur olarak yerleştirileceğini açıkladı. Bakan Yanık, Şubat ayı sonunda yapılacak yerleştirme için 30 Kasım 2022 itibarıyla kamu kurumları tarafından 2 bin 323 kadro talebinde bulunulduğunu bildirerek, adayların ÖSYM’nin yayımladığı Tercih Kılavuzuna göre 13 Ocak 2023’de tercihlerini tamamladıklarını ifade etti.

2002 yılında kamuda çalışan engelli sayısının 5 bin 777 iken, son 20 yılda atanan engelli memur sayısıyla beraber 12 kat artarak 65 bin 662’ye yükseldiğini hatırlatan Yanık, yaptığı yazılı basın açıklamasında şunları kaydetti:

“2023 yılı Şubat ayı sonunda Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle 2 bin 323 engelli bireyin kamuya memur olarak yerleştirilmesini gerçekleştireceğiz. Böylelikle kamuda çalışan engelli memur sayımızı 67 bin 985’e çıkarmış olacağız. Amacımız, engellilerimizin istihdam ve girişim imkânlarını geliştirerek sosyal hayata, günlük hayata, istihdam hayatına doğrudan ve engelsiz diğer vatandaşlarımız kadar eşit bir biçimde katılabilmelerini sağlamak. Engellilerin hayatın içinde yer almalarının önemli unsurlarından biri, doğrudan üretime katılmaları. Onların hayatın her alanında var olmalarının önündeki engelleri kaldırmak da istihdam ağını güçlendirmekten geçiyor. Bakanlık olarak her birey çalışma hayatına katılabilir anlayışı ile engellilerimizin istihdam imkânlarını artıracak çalışmalar yürütüyoruz.” dedi.

Kamuda engelli memur istihdamı için Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS)  uygulamasının 2012 yılında başladığını anımsatan Bakan Yanık, bakanlık olarak engelli vatandaşların EKPSS ücretini karşılamayı sürdürdüklerini belirtti. Bakan Yanık, 2022 yılı EKPSS için Bakanlık bütçesinden  11 milyon 832 bin 875 TL sınav ücretinin Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı’na (ÖSYM) aktarıldığını ifade etti.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side