20 Temmuz 2024
33.8 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEBALKANLARDAN 305 ÖĞRENCİ, YAZ KAMPINDA BULUŞTU

BALKANLARDAN 305 ÖĞRENCİ, YAZ KAMPINDA BULUŞTU

-

Balkan Şehirleri İş Birliği Edirne Platformu tarafından düzenlenen 2024 öğrenci yaz kampı için açılış programı düzenlendi. Etkinlik kapsamında; 11 Balkan ülkesinden gelen 305 öğrenci ve 28 öğretmen bir hafta boyuncu Musabeyli koruluğunda bulunan gençlik kampı Balkan Obasında çeşitli etkinliklere katılacak.

Edirne Valiliği’nin himayelerinde Balkan Şehirleri İş Birliği Edirne Platformu tarafından düzenlenen 2024 öğrenci yaz kampının açılış programı gerçekleştirildi. Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi’nde düzenlenen açılış programına; Edirne Valisi Yunus Sezer, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Enes Eminoğlu, Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilcisi Büyükelçi Murat Ahmet Yörük, Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Çakmak, Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Hamdi Zafer, Edirne Barosu Başkanı Gökhan Karakoç ve davetliler katıldı.

Programda konuşan Vali Sezer,  Balkanlardaki ülkelerle kurulacak dostlukların önemine değindi.
Sezer, “Edirne Balkan Şehirleri İş Birliği Platformu; Balkanlardaki dostluğu, kardeşliği ve şehirler arasındaki iş birliğini arttırmak üzere kuruldu. Balkan coğrafyası, insanlarının birbirine bağlı olduğu çok güzel bir coğrafya. Burada bizim kalıcı ilişkiler kurmamız, kalıcı dostluklar kurmamız Balkanların eğitimden spora, kültüre ve birçok alanda daha da gelişmesi bakımından çok önemli. Bu manada sizlere çok büyük iş düşüyor. Burada kuracağınız dostlukları kalıcı hale getirerek, Edirne’yi her zaman kardeş şehir olarak görmenizi temenni ediyorum” dedi.

Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Enes Eminoğlu da, “Balkanlarla olan ilişkimizi saatlerce konuşabiliriz. Bizim geçmişten gelen kardeşlik ilişkilerimiz çok kıymetli. Bizler de Bakanlık olarak aynı zamanda başta Balkan Ülkeleri olmak üzere ulusal ve uluslararası birçok projeye imza atıyoruz. Gençlerimiz Balkan ülkelerine gidip hem geçmişin izlerini hem de mevcut ilişkiler ile ilgili çalışmalara imza atıyorlar.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından ‘Sultan II. Abdülhamit Han’ın Yıldız Albümlerinden Balkanlar’ temalı fotoğraf sergisi, Balkan Kongre Merkezi Fuaye Alanında açıldı.

7-12 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek olan etkinlik kapsamında; Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Karadağ, Kosova, Kuzey Makedonya, Moldova, Romanya, Sırbistan ve Yunanistan’dan 305 öğrenci ve 28 öğretmen 5 gün boyunca sportif sosyal, bilimsel, kültürel aktivitelerle gezilere katılacaklar.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side