25 Nisan 2024
16.6 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEBALKANLI: REKTÖR TABAKOĞLU’NU KINIYORUM

BALKANLI: REKTÖR TABAKOĞLU’NU KINIYORUM

-

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Merkez İlçe Başkanı Yücel Balkanlı, Atatürkçü Düşünce Derneği’nin ‘Karaağaç, Lozan Barış Antlaşması’nın Sembolüdür’ konulu basın açıklamasına katıldı. ADD’nin açıklamayı Lozan Anıtı’nda yapmak istediğini ancak Trakya Üniversitesi Rektörlüğü tarafından izin çıkmadığını belirten Balkanlı, “Rektör Erhan Tabakoğlu’nu kınıyorum.” dedi.

Atatürkçü Düşünce Derneği’nin “Karaağaç, Lozan Barış Antlaşması’nın Sembolüdür” konulu basın açıklamasına katılan Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Merkez İlçe Başkanı Yücel Balkanlı, Lozan Anıtı’nda yapılması planlanan açıklamayı T.Ü. Rektörlüğünün engellediğini ifade ederek, “T.Ü. Rektörü Erhan Tabakoğlu’ndan, Lozan Anıtı önünde açıklama yapılmasına izin vermemesinin gerekçelerini kamuoyuyla paylaşmasını istiyorum.” dedi.

Balkanlı, “Şehitlerimizi, gazilerimizi ve Büyük Önder Atatürk’ümüzü saygı ve minnetle anıyorum. Lozan’da kazanılan zaferin büyük bir bayram şeklinde Edirne’mizde kutlanmasını ve Lozan Anıtı’nın olduğu yerde anılmasını istiyoruz. Ayrıca bu izni vermeyen Sayın Rektörümüzü buradan kınıyorum. Bu tür etkinlikler ulusal değerdir. İzne bağlı değildir. Ben bunları bilmiyordum. Ben, CHP Merkez İlçe yönetim kurulu olarak Lozan Anıtı’nın önünde açıklama yapacaktım. Farklı şekilde gelişen işlerimiz nedeniyle bunu yazılı mesaj olarak yayınladım. Açıklamanın yapılmasına izin verilmediğini burada öğrendim. Ben bu konuda Sayın Rektörümüzü hem kınıyorum hem de bunula ilgili izin vermemesinin gerekçelerini kamuoyuna açıklamasını talep ediyorum.” dedi.

Öte yandan Balkanlı yayınladığı yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Edirne Karaağaç semtimiz, 20. yüzyılın başlarında birçok Anadolu şehri gibi düşman işgaline uğradı. Ancak, işgale boyun eğmeyen kahramanlarımız ve vatanseverlerimiz başlarında büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu toprakları işgalden kurtarmak için cesaretle harekete geçti. Kurtuluş Savaşı’nın en kızgın günlerinde, Karaağaçlılar işgalcilere karşı direnişlerini sürdürdü ve bu direniş sonucunda şehir özgürlüğüne kavuştu. Lozan antlaşması sonucunda Karaağaç tamamen boşaltılmış ve 16 Eylül 1923, ulusumuz ve Edirne’miz için tarihi bir dönüm noktası olmuştur. İşte bugün Karaağacın düşman işgalinden kurtuluşunun 100.yılını ulus olarak büyük bir gurur minnet ve coşkuyla kutluyoruz. Bu zafer bir ulusun birlik ve beraberlik içinde hareket etmesinin, bağımsızlığa olan inancının güçlü bir kanıtıdır. Kurtuluşumuzun 100.yılında kurtuluş mücadelesini başlatan büyük önder Mustafa Kemal ve silah arkadaşları başta olmak üzere kurtuluş mücadelesine katılan tüm vatansever kahramanlarımızı saygı minnet ve gururla anıyoruz. Kurtuluşumuzun 100.yılı kutlu olsun.”

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side