20 Mayıs 2024
21.6 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEBAŞKAN GENCAN AKIN GELECEĞE YÖN VEREN KADINLAR ZİRVESİ’NDE

BAŞKAN GENCAN AKIN GELECEĞE YÖN VEREN KADINLAR ZİRVESİ’NDE

-

Geleceğe Yön Veren Kadınlar Zirvesi’nde konuşan Edirne Belediye Başkanı Av. Filiz Gencan Akın, kadınlara yönelik çok sayıda proje yapacaklarının müjdesini verdi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla, Bursa İş Kadınları ve Yöneticileri Derneği organizasyonuyla ‘Geleceğe Yön Veren Kadınlar Zirvesi’ düzenlendi. Zirveye Edirne Belediye Başkanı Av. Filiz Gencan Akın da katılım gösterdi. Burada konuşan Başkan Gencan Akın, Edirneli kadınlar için çok sayıda proje yapacaklarını açıkladı.

Gencan Akın, “Bir önceki dönemde de Belediye Meclis Üyesi olarak görev yaparken şu çok dikkatimi çekiyordu; Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğümüz, bütçe konusunda en zayıf müdürlüğümüzdü. O yüzden ben ilkesel olarak öncelikle bu müdürlüğümüzün bütçesini gerçek bir seviyeye getireceğim. Çünkü bizim bu müdürlüğümüzün altında birçok kadın merkezimiz var. Merkezlerde kadınlarımıza birçok alanda hizmet veriyoruz. Dolayısıyla hem bunları sayısal olarak arttıracağız ama gerçek bir bütçeyle de bunu yapabilir olacağız. Bu durum önceliğimiz oldu. Aslında Edirne, kendi özelinde gerçekten kadına değer veren, bu anlamda şanslı bir şehrimiz. Ama Edirne’de şöyle bir problemimiz var; dezavantajlı mahallelerimizde erken yaşta evlilik sorunuyla karşılaşıyoruz. Ben seçim kampanyam boyunca gezdiğim bu mahallelerde şunu söyledim; ‘Düğünler benden ama erken yaşta evlilik istemiyoruz’. Geçtiğimiz gün de bununla ilgili dezavantajlı bir mahallemizde çocuk evimizi açtık. Özellikle dezavantajlı mahallelerimizin kreş sıkıntısı var. Kadının çalışma hayatına dahil olabilmesi için bizim bunu gerçekleştirmemiz gerekiyor. O yüzden biz bu konuyu öncelikledik. Geçtiğimiz günlerde de çocuk evimizle birlikte başlangıcımızı yapmış olduk. Orada çocuklarımız keyifli vakit geçirecek, annelere de eğitimler vereceğiz. Aynı zamanda üreten kadınlarımıza da destek vereceğiz. Bununla ilgili de bir başlangıç yaptık. Tüm çiftçilerimiz çok değerli tabii ama kadın çiftçilerimizi de bu konuda biraz öncelikledik. Sevgi Kart projemiz var. Ev kadınlarımız; emekleri görünür olmayan, ekonomik açıdan en büyük zorluklarını omuzlarında taşıyan grup. Bu yüzden biz onların da yanında olmak adına Sevgi Kart projemizi hayata geçirdik. Biz annelerin eğitimine destek olmaya çalışıyoruz.” dedi.


Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side