17 Haziran 2024
32.1 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEBAŞKAN GÜRKAN: KAKAVA ATEŞİ HER HALÜKARDA YANACAK

BAŞKAN GÜRKAN: KAKAVA ATEŞİ HER HALÜKARDA YANACAK

-

Kahramanmaraş merkezli yaşanan büyük deprem felaketinin ardından, her yıl yakılan Kakava ateşinin bu yıl da yakılıp yakılmayacağı sorusuna Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan yanıt verdi. Gürkan, “Kakava ateşi her halükarda yanacak çünkü 1400 yıldır yanan bir ateş.” dedi.

Edirne’de her yıl 5-6 Mayıs tarihlerinde kutlanan Kakava ve Hıdırellez Şenliklerin’de yakılan Kakava Ateşi, Pandemi döneminde 2 yıl boyunca sembolik olarak yakılmıştı. Geçtiğimiz Şubat ayında Kahramanmaraş merkezli yaşanan büyük deprem felaketinin ardından, bu yıl Kakava ateşinin yakılıp yakılmayacağı konusuna Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan netlik kazandırdı. Gürkan, Kakava ateşinin 1400 yıllık bir gelenek olduğunu hatırlatarak, “Kakava ateşi her halükarda yanacak.” dedi.

Başkan Gürkan, “Biliyorsunuz Pandemide de biz sembolik de olsa, geniş katılım olmadan Kakava ateşini yaktık. Kakava ateşi her halükarda yanacak çünkü 1400 yıldır yanan bir ateş. Ama geçmiş yıllarda olduğu gibi, Pandemi döneminde olduğu gibi birkaç kişi yakacağız ama çok kalabalık yakacağız onun için daha erken. Zamanı gelince karar vereceğiz.” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side