2 Şubat 2023
8.9 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEBECAN: ‘TEK KADIN BELEDİYE BAŞKANI’ UNVANINI KAYBETMEK İSTİYORUM

BECAN: ‘TEK KADIN BELEDİYE BAŞKANI’ UNVANINI KAYBETMEK İSTİYORUM

-

Kentin tek kadın belediye başkanı olan Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan ve yaklaşık 40 kişiden oluşan kadın sivil toplum örgütü temsilcileri, Edirne İl Genel Meclisi’ni ziyaret etti. 5 Aralık Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı’nın tanınmasının yıldönümü dolayısıyla gerçekleştirilen ziyarette konuşan Becan, “Edirne’nin tek kadın belediye başkanı olmak gibi bir unvanım var. Bir unvanım daha var; Trakya’nın tek kadın belediye başkanı olmak gibi. Aslında bu benim bir an önce kaybetmek istediğim bir unvan. İnşallah tek değil onlar olur, yüzler olur, eşit temsil sağlanır.” dedi.

Kentin tek kadın belediye başkanı olan Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan ve yaklaşık 40 kişiden oluşan kadın sivil toplum örgütü temsilcileri, Edirne’de 253 köy 9 ilçe ve 7 beldenin sadece 2 kadın meclis üyesiyle temsil edildiği İl Genel Meclisi Aralık ayı ilk toplantısını ziyaret etti. Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, 5 Aralık Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı’nın tanınmasının yıldönümü dolayısıyla gerçekleştirilen ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Günün anlam ve önemine dair konuşan AK Partili Üyesi Melek Uzgör, Atatürk’ün vefatının ardından geçen süreden bu yana kadınların parlamentodaki temsil oranının yüzde 4’ü aşmadığını ifade etti.
Uzgör, “Atatürk’ün vefatının ardından geçen süreden bu yana kadınların parlamentodaki temsil oranları maalesef ki yüzde 4’ü aşmamıştır. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına girerken, hala eşit temsil edilebilmek adına ikna etmek zorunda kaldığımız çoğu erkeklerden oluşan siyasi parti listelerine yön veren kimseler var. Umuyor ve istiyorum ki; başta kendi yaşadığımız şehir, Edirne olmak üzere hala belediye meclisimizdeki kadın arkadaşlarımızın ve bugün hala görev yapmakta olduğumuz il genel meclisinde seçilmiş sadece 2 kadın sayısının artacağını, yakın zamanda gerçekleşecek olan seçimler de dikkate alınarak, hak ettiğimiz yere gelmeyi umuyoruz.” ifadelerini kullandı. 

Meclisin CHP’li üyesi Çiğdem Gegeoğlu ise, eşit temsil hakkı konusunda çok büyük sorunlar yaşandığını belirtti.
Gegeoğlu, “1934 yılından bu yana 23 genel seçim yapıldı. Toplam 11 bin 385 milletvekili Meclis’te görev yaptı. Bu vekillerin sadece yüzde 5’i, yani 598’i kadın. Bugün Meclis’teki 580 milletvekilinin ise yüzde 17,4’ü, yani 101’i kadın. Ülkemizdeki 17 bakandan sadece biri, yani yüzde 5,8’i kadın. 1930-2019 yılları arasında yapılan 19 yerel seçimde, toplamda sadece 156 kadın belediye başkanı seçildi. Erkeklerde ise bu sayı 32 bin. Tüm Trakya’ya bakarsak 2 kadın milletvekilimiz var. Biri bizim ilimizde biri Tekirdağ’da ama Edirne’de bir milletvekilimiz, bir belediye başkanımız var.” şeklinde konuştu.  

Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan da, Edirne’de ‘tek kadın belediye başkanı’ unvanını bir an önce kaybetmeyi ümit ettiğini söyledi.
Becan, “Bir unvanım daha var; Trakya’nın tek kadın belediye başkanı olmak gibi. Aslında bu benim bir an önce kaybetmek istediğim bir unvan. İnşallah tek değil onlar olur, yüzler olur, eşit temsil sağlanır. Türkiye hiçbir zaman geri kalmış ülkelerde olduğu gibi kadınların karar alma mekanizmalarından dışlandığı, yok sayıldığı ve değersizleştirildiği bir yer olmayacak. Biz bu gücü bizatihi Atatürk devrimlerinden alıyoruz. Kadınlar toplam seçmenin yüzde 50’sini fakat seçilmişlerin yüzde 2 veya 3’ünü oluşturuyorlar. Bizler cumhuriyetin mücadeleci, önder ve aydın kadınlarından aldığımız bu meşaleyi, kızlarımıza, kız çocuklarımıza daha güçlü bir alevle teslim edeceğiz. Atatürk devrimlerinin sadık bekçileri olarak, cumhuriyetin ve onun yarattığı değerlerin her zaman arkasında olmaya devam edeceğiz.” dedi.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi