1 Şubat 2023
7.7 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEBELEDİYE KIRKPINAR’DAN 5 MİLYON 852 BİN LİRA GELİR ELDE ETTİ

BELEDİYE KIRKPINAR’DAN 5 MİLYON 852 BİN LİRA GELİR ELDE ETTİ

-

Edirne Belediyesi’nin organizasyonuyla bu yıl 661’ncisi gerçekleştirilen Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nden 5 milyon 852 bin lira gelir elde edildi. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, pehlivanlara toplamda 380 bin lira ödül verdiklerini söyleyerek, “az ödül verdik diye bizi eleştiriyorlar. Kırkpınar’a belediye ve Kırkpınar ağasından başka para harcayan yok” dedi. Başkan Gürkan, bu yıl Kırkpınar’da bilet satış rekoru kırıldığını açıkladı.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, belediye Meclisi’nin Temmuz ayı olağan toplantısında yaptığı açıklamada bu yıl 661’ncisi gerçekleştirilen tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin gelir gider durumu hakkında meclis üyelerine bilgiler verdi.

Bu yıl sürprizlerle dolu bir Kırkpınar yaşandığına dikkat çeken Başkan Gürkan, bilet satışlarında da rekor kırıldığını ifade etti.

Gürkan, “Hafta sonu 661’nci Kırkpınar yağlı güreşlerini tamamladık. Eksiksiz bir Kırkpınar yaşadık. Sürprizler yaşandı, genç pehlivanlar finale gitti. Başpehlivanlıkta ikinci yılında olan Cengizhan Şimşek altın kemerin sahibi oldu.

Bu yıl bir ilk yaşadık, Cumartesi gününden Pazar gününün biletleri tükendi. Bu yıl bilet satışında rekor kırdık. Bilet satışından 1 milyon 407 bin TL elde ettik. Bu geçen yıllarda 600 bin lira civarında kalıyordu” dedi.

Bu yıl Kırkpınar organizasyonundan 5 milyon 852 bin lira gelir elde edildiğini belirten Gürkan, ancak yapılan harcamalarda belediyenin yükünün ağır olduğunu kaydetti.

Gürkan, “Ağalık ihalesinde rekor kırıldı. 2023 yılının ağalını mevcut ağa Seyfettin Selim kazandı. Toplam 5 milyon 852 bin lira gelir elde ettik.

Pehlivanlara ödül veriyoruz, az deniyor tartışılıyor. Bu Kırkpınar organizasyonuna Edirne belediyesi ve Kırkpınar ağasından başka para harcayan yok. Pehlivanlara bu yıl 380 bin lira ödül verdik. Toplamda 2475 pehlivan çıktı çayıra, bin 113 tanesinin yolluk ve harcırahlarını ödüyoruz. Kumanyaları biz veriyoruz, sağlık malzemelerini biz alıyoruz.

Baktığınızda Kırkpınar’da sadece pehlivanlara değil diğer giderlerle beraber belediyenin ciddi yükü var. Sadece Yolluk ve harcırah 1 milyon 950 bin lira” dedi.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi