3 Aralık 2022
5.4 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEBELEDİYE ŞİRKET İŞÇİLERİ KADRO İSTEDİ

BELEDİYE ŞİRKET İŞÇİLERİ KADRO İSTEDİ

-

DİSK Genel İş Sendikasına üye belediye şirket işçileri, kadro istedi. Edirne’de Saraçlar Caddesi’nde bir araya gelen işçiler, “kadro hakkımız” diye haykırdı. DİSK Genel İş Sendikası Trakya Şube Başkanı Salim Şen, 2018 yılında çıkarılan kanun hükmünde kararname ile Türkiye’de kamuda çalışanı yaklaşık 900 bin işçinin kadroya geçeceği vaadi verildiğini, ancak belediye ve özel idare işçilerinin bunun dışında bırakıldığını söyledi. Şen, “bu mağduriyete bir an önce son verilmeli, belediye şirketlerinde çalışan işçiler de diğer işçiler gibi kadroya geçirilmeli” dedi.

Belediye şirketlerinde çalışan ve kadro hakkı verilmeyen işçiler, Saraçlar Caddesi’nde bir araya gelerek, kadro talebinde bulundu. DİSK Genel İş Sendikası Trakya Şube Başkanı Salim Şen, belediye işçisinin de kamu işçisi olduğunu belirterek, kanun hükmünde kararname kapsamında belediye işçilerinin kadro hakkından ayrı tutulduğunu, bunun haksızlık olduğunu ifade etti. Sendikalarının aldığı kararla 12-22 Eylül tarihlerinde Trakya’da örgütlü oldukları işyerlerinde kadro hakkı için meydanlara çıktıklarını söyleyen Şen, Keşan, Uzunköprü, Lüleburgaz ve Kırklareli’nin ardından bugün de Edirne’de belediye işçilerinin kadro talebini haykırdıklarını söyledi.

Şen, “Belediye şirket işçilerinin kadro ve ilave tediye hakkı verilmelidir. 696 sayılı KHK ile beraber kamuda çalışan taşeron işçilerden merkezi idarede bulunanlar doğrudan kadroya geçerken; belediyelerde çalışan işçiler ise ne yazık ki kadro yerine belediye şirketlerine geçiş yapmıştır. Bu durum 450 bine yakın belediye işçisinin ayrımcılığa uğramasına ve hak mağduriyetine neden olmuştur. Bunun en somut örneği, kamu işçilerinin yararlandığı 52 günlük ilave tediye hakkından belediye şirketlerinde çalışan işçilerin yararlanamamasıdır. KİT’lerde çalışan işçilerin ilave tediye hakkı bulunurken belediye şirketlerinde çalışan işçilerin ilave tediye hakkı olmaması da ayrıca hukuksuzdur. Bu mağduriyet bir an önce sona erdirilmeli ve belediye şirketlerinde çalışan işçiler de diğer işçiler gibi kadroya geçirilmelidir. İlave tediye hakkı ise derhal verilmelidir.

Belediye işçilerinin sesi olan DİSK/Genel-İş, bugün buradan ilan ettiği talepleri, bundan sonra yurdun dört bir yanına daha güçlü taşımaya kararlıdır. Gelin bu mücadeleyi hep birlikte büyütelim. Gelin sesimizi hep birlikte yükseltelim. Hükümet ve belediye işverenleri belediye işçilerinin bu sesine kulak vermelidir. Belediye şirket işçilerine kadro ve ilave tediye hakkı istiyoruz. Taşerondan kadroya geçen işçilerin zorunlu olarak emekli edilmesini kabul etmiyoruz” dedi.

Belediye işçilerinin sık sık slogan attığı basın açıklamasında konuşan DİSK Genel İş Sendikası Trakya Şube Başkanı Salim Şen, iş bırakma eylemleri dahil olmak üzere haklarını aramaya devam edeceklerini kaydetti.

Şen, “Geçtiğimiz hafta sonu Keşan’daydık, Pazartesi Uzunköprü ve Lüleburgaz’daydık, dün Kırklareli’ndeydik bugün de Edirne’den ses yükseltiyoruz. Şirket işçileri için başlatmış olduğumuz kadro talebiyle ilgili eylemler bugün burada son bulacak değil. Bu 10 günlük düzenlediğimiz çalışmanın ardından eğer ki hükümet tarafından bu konuya ilişkin bir düzenleme yapılmazsa bundan sonra sendikamız genel merkezi tarafından alınacak başta mitingler olmak üzere, iş bırakma eylemleri dahil olmak üzere her türlü üretimden gelen gücümüzü kullanacağız ve bu kadro hakkımızı sonuna kadar aramaya devam edeceğiz. Bugün Edirne Saraçlar Caddesi’nden şirket işçilerimiz için kadro hakkımızı dillendirdik. Biz artık belediyelerde kadrolu işçi olarak çalışmak istiyoruz, gerçek anlamda kamu işçisi olarak çalışmak istiyoruz. Artık taşeron işçiliğin bir başka biçimi olan belediye şirket işçiliğini kabul etmiyoruz ve bu hakkımızı aramaya sonuna kadar da devam edeceğiz” dedi.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi