20 Mayıs 2024
12.7 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEBELEDİYEDEN AÇIKLAMA: BASINA BİR ENGELLEME ASLA SÖZ KONUSU DEĞİLDİR

BELEDİYEDEN AÇIKLAMA: BASINA BİR ENGELLEME ASLA SÖZ KONUSU DEĞİLDİR

-

Sarayiçi Er Meydanı’ndaki basın tribününde, sadece televizyon ve haber ajanslarının yer alması kararı, Edirne’de gazeteci dernekleri tarafından tepkiyle karşılandı. Edirne Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, uygulamanın canlı yayınlar nedeniyle teknik düzenlemeden dolayı basın tribününde ortaya çıkan yer sorunundan kaynaklandığı belirtilerek, “basına bir engelleme asla söz konusu değildir” denildi.

Edirne’de bu yıl 661’incisi düzenlenen Tarihi Kırkpınar Güreşlerindeki basın tribününde yapılan yeni düzenleme, gazeteci dernekleri tarafından tepkiyle karşılandı. Basın tribünündeki yeni düzenleme ile TRT, bölge televizyonları ve haber ajanslarının çalışmasına izin verilirken, yerel basının ise saha içinde çalışmasının istenmesine, gazeteci dernekleri tepki gösterdi. Trakya Gazeteciler Derneği, Edirne Gazeteciler Derneği ve Güneydoğu Avrupa Gazeteciler Derneği tarafından yapılan ortak açıklamada, yeni düzenleme ile yerel basının yok sayıldığı belirtildi.

Edirne Belediyesi tarafından yapılan basın açıklamasında, basına engellemenin asla söz konusu olmadığı belirterek, şu ifadelere yer verildi:

Sarayiçi Er Meydanı’nda bulunan basın tribününde 4 ayrı kanalın aynı anda canlı yayın yapması, teknik bir düzenlemeyi de beraberinde getirmiştir. Bu kapsamda tüm kanallara sunucu ve yorumcuları ile yayın mekanları oluşturulması, bu alanda çalışma konusunda mecburi bir daralma durumunu ortaya çıkarmıştır.

Bunun üzerine basın tribününde, TRT ile birlikte canlı yayın yapacak 4 televizyon kanalıyla, Edirne’de bölge büroları bulunan Ulusal Ajanslarla, Edirne’de yayın yapan tek televizyon kanalı olan Edirne Televizyonu ekiplerine çalışma alanı yaratılmıştır. Bu düzenleme Edirne merkezdeki basın mensuplarına mesaj gönderilerek bildirilmiş ve diğer basın-yayın organlarının saha içerisindeki kendilerine ayrılan özel alanlarda çalışabilecekleri belirtilmiştir.

Ancak bugün bazı internet sayfaları ve sosyal medyada yapılan açıklamalarda, basın mensuplarının çalışmalarının Belediye tarafından engellendiği ve hatta Kırkpınar sahasına sokulmadığı yönünde ifadelere yer verilmiştir.

Edirne Belediyesi, belirlenen kurallar çerçevesinde akrediteleri yapılan ve 661. Kırkpınar Güreşleri’ni izlemek isteyen basın mensuplarının çalışmalarını engellememektedir. Uygulama tamamen, canlı yayınlar nedeniyle teknik düzenlemeden dolayı basın tribününde ortaya çıkan yer sorunundan kaynaklanmaktadır.

Bunun dışında basına bir engelleme asla söz konusu değildir. Dileyen basın-yayın organları ve temsilcileri, her yıl olduğu gibi saha içerisinden yine çalışmalarına devam edebileceklerdir.”

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side