4 Ağustos 2022
20.1 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEBİÇİLEN HER TARLANIN ETRAFINI SÜRÜN UYARISI!

BİÇİLEN HER TARLANIN ETRAFINI SÜRÜN UYARISI!

-

Yaz aylarında artan yangınlara karşı itfaiye müdürlüğü vatandaşları uyardı. Edirne Belediyesi İtfaiye Müdürü Erdoğan Göbel, arazi yangınlarının doğa veya insan kaynaklı olduğunu belirterek, özellikle hasadı yapılan tarlaların, etrafının sürülmesi gerektiğini açıkladı. Göbel, köy muhtarlarına da seslenerek, hasat döneminde 3-5 tonluk su depolu traktörlerin hazır durumda bekletilmesi gerektiğini söyledi.

Edirne Belediyesi İtfaiye Müdürü Erdoğan Göbel, yaz aylarında artan yangınlara karşı uyarıda bulundu. Göbel televizyonumuza yaptığı açıklamada gelişigüzel sigara izmariti atılmaması, hasadı yapılan tarlanın etrafının mutla sürülmesi gerektiğini ifade etti.

Göbel, “Arazi yangınlarında iki unsur var. Birincisi doğa, ikinci de insan kaynaklı. Hasat zamanı bütün çiftçimiz malını toplamak için arazide. Burada sigara izmaritlerini atmamalı, önlem almaları için de biçilen her tarlanın etrafını sürmesi lazım. Kişisel yangına dönüşmesin ve ormanlarımıza sıçramasın.

Mesela bir çayır biçme makinası çok büyük unsurdur. Bir taşa çarpıp kıvılcım atarak kuru otları yakabiliyor. Biçerdöver makinalarında devamlı su ve kuru kimyevi bulunması lazım. Bu cihazların kesinlikle bakımlı olması gerekiyor. Örneğin geçen seneden doldurulmuş bir tüp, bu sene bir şey olmamıştır diyerek hareket ederse maddi hasara neden olur” dedi.

İtfaiye Müdürü Göbel, bu dönemde traktör egzozundan çıkan kıvılcımın dahi yangınlara neden olabileceğini ifade etti.

Göbel, “Bütün köy muhtarlıkları, köyde çalışan iş makinaları ile birlikte özel olarak da tekerlekli seyyar traktörlerin arkasında 2-3 tonluk su gezdirilmesi lazım. O bölgede biçim yaptığı zaman, bir kişinin hatasından herkes zarar görebilir.

Ben köy muhtarlarına buradan sesleniyorum. Hasat yapanlara özellikle, her gün imece usulü birer lastik tekerlikle, 3-5 tonluk depolarla sulu sistemi, biçim yapılan bölgelerde bekletmeleri lazım. Eğer böyle bir sistemi uygularsalar zararı en aza indirmiş olurlar.

Traktörlerin egzozundan bile çıkacak kıvılcım, bu mevsimde yangına neden olabilir” dedi.

Göbel, süratli giden bir araçtan atılan söndürülmemiş sigara izmaritinin 6 metrekare alan içinde yangına neden olduğunu, birçok yangının da bu sebeple çıktığını kaydetti.

Göbel, “Seyahat ederken, yol kenarında elimizdeki söndürülmemiş sigarayı attığımız zaman ateş topu meydana gelir. 6 metrekare içinde ne kadar yanıcı madde varsa, araç süratli gittiğinden yangına sebep verebilir. Birçok yangınların sebebi de budur. Cam şişeleri de camdan dışarıya atıyoruz, güneş ışınlarıyla mercek yapıp su damlacıkları, şişenin içindeki kabarcıklar, bu şekilde yangını çıkarmaya etkendir” dedi.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi