2 Şubat 2023
8.9 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEBİR KESKİN KALEM, BİR KIRIK GÖZLÜK… UĞUR MUMCU EDİRNE’DE ANILDI

BİR KESKİN KALEM, BİR KIRIK GÖZLÜK… UĞUR MUMCU EDİRNE’DE ANILDI

-

24 Ocak 1993’te Ankara’da evinin önünde düzenlenen suikast sonucu yaşamını yitiren Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu, ölümünün 30’uncu yıldönümünde Edirne’de düzenlenen törenle anıldı.  Törende konuşan Atatürkçü Düşünce Derneği Edirne Şube Başkanı Celil Özcan, “Biz, Uğur Mumcu’yu ve Aydınlanma şehitlerimizi unutmayacağız, unutturmayacağımız. Onların katline yol açan değerlerin savunucusu olmayı ilelebet sürdüreceğiz.” dedi.

24 Ocak 1993’te Ankara’da suikaste uğrayan Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu, ölümünün 30’uncu yıldönümünde Atatürkçü Düşünce Derneği öncülüğünde düzenlenen törenle anıldı. Birçok STK ile siyasi partinin destek verdiği tören, Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başladı. Burada saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından tören, Uğur Mumcu Anıtı’nda devam etti.

Burada bir konuşma yapan Atatürkçü Düşünce Derneği Edirne Şube Başkanı Celil Özcan, aydınlanma adına şehit olan tüm isimleri saygıyla andıklarını belirtti.
Özcan, “Unutmayalım ki cesur bir kez, korkak bin kez ölür. Önemli olan, insanın böyle bir toplumda mezar taşı gibi susmamasıdır’ diyen, Laikliğin ve Demokrasinin yılmaz savunucusu Kalpaksız Kuvvacı Uğur Mumcu, 30 yıl önce, 24 Ocak 1993 günü Ankara’da Karlı Sokak’taki evinin önünde, arabasına konulan bombanın patlaması sonucu suikasta kurban gitti. 24 Ocak’ta ‘aydınlanma ve demokrasi’ yolunda Uğur Mumcu’yu ve Gaffar Okkan’ı yitirdik. Ayrıca hiç hak etmedikleri acı sonlarla aramızdan ayrılan, demokrasi adına, barış adına, aydınlanma adına hayatlarını hiçe sayan, başta ilk aydınlanma şehidimiz Kubilay olmak üzere, Kurucu Genel Başkanımız Muammer Aksoy, Abdi İpekçi, Cavit Orhan Tütengil, Ahmet Taner Kışlalı, Bahriye Üçok, Turan Dursun, Çetin Emeç, Onat Kutlar, Necip Hablemitoğlu gibi bedenen aramızdan ayrılan tüm Devrim şehitlerimizi, rahmet, minnet ve özlemle anıyor, anıları önünde saygıyla eğiliyoruz. Atatürkçü Düşünce Derneği olarak Cumhuriyetin 100’üncü yılında Ulusumuza çağrımızdır:
Her karışını kanlarıyla sulayarak vatan yaptıkları bu topraklar üzerindeki bağımsızlık ve egemenliğimizi Lozan’la dünyaya tanıtan Kemalist Devrimciler, ‘Hayatta en hakiki mürşit ilimdir, fendir’ düsturuyla kurdukları Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin hamuruna bir maya kattılar. O mayanın adı namustu! Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin hamurunu çürümekten koruyan namus mayasının ekilmesine izin verilmemelidir. Bu toprağın insanlarının birlikte yarattığı, bütün ilke, eser ve politikalarıyla dünyaya örnek olmuş Atatürk Cumhuriyeti, barış, huzur ve topyekûn kalkınma için en doğru yoldur, yeniden o yola girilmelidir. Atatürk Cumhuriyeti; Aydınlanma Devrimleriyle toplumu tepeden tırnağa değiştiren, çağ atlatan, özünde bir kültür ve kadın devrimidir. Sanat ve bilim özgürleşmesidir. Bir Türk rönesansıdır. Anadolu’nun binlerce yıllık kültürü ile bütünleşen laik Cumhuriyet kültürü devletimizi bugünlere taşıyan en değerli kazanımımızdır, korunmalıdır. Biz, Mustafa Kemal’in askerleriyiz; bilgili olacağız, cesur olacağız, kararlı olacağız, çok çalışacağız, Kemalizmin namus sesini bir sis çanı gibi yurdumuzun semalarına asacağız ve milletçe yeniden Atatürk Cumhuriyetini kuracağız. Biz, Uğur Mumcu’yu ve Aydınlanma şehitlerimizi unutmayacağız, unutturmayacağımız. Onların katline yol açan değerlerin savunucusu olmayı ilelebet sürdüreceğiz. Söz veriyoruz!” ifadelerini kullandı.

Özcan’ın konuşmasının ardından törene katılanlar Uğur Mumcu Anıtı’nı çiçeklerle donattı.Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi