22 Mayıs 2024
23.2 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEBİR KİLO ÇELTİĞİN MALİYETİ 10 LİRAYI GEÇİYOR

BİR KİLO ÇELTİĞİN MALİYETİ 10 LİRAYI GEÇİYOR

-

Çeltik hasadı yaklaşırken üretici, açıklanacak fiyatı bekliyor. Ziraat Mühendisleri Odası Edirne İl Temsilcisi Erdoğan Yanılmaz, bir kilo çeltiğin maliyetinin 10 lirayı geçtiğini belirterek, baldo cinsi çeltik için 18,5 lira, Osmancık için ise 15,5 lira fiyat beklediklerini açıkladı.

Ziraat Mühendisleri Odası Edirne İl Temsilcisi Erdoğan Yanılmaz, çeltik maliyetlerine dikkat çekerek, açıklanacak fiyatın baldo için 18,5 lira, Osmancık için 15,5 lira, Luna cinsi için ise 12,5 lira olması gerektiğini söyledi.

Yanılmaz, “Çeltik ayçiçeğinden sonra üçüncü ürün olarak Edirne’de ekilen bir bitkidir. Pirinç olarak da üretimden sonra piyasaya çıkmaktadır. Türkiye genelinde yaklaşık olarak 130 bin hektar civarında bir ekimi gerçekleştirilmekte. 1 milyon ton civarında üretim elde edilmektedir. Şu anda Türkiye’nin yüzde 80 civarında bir yeterlilik oranı vardır. Fakat hasadın yaklaştığı şu günlerde halen fiyatları açıklanmadı. Fiyat konusunda beklentimiz ince taneli ürünlerde (luna) 12,5 TL, orta taneli ürünlerde (Osmancık) 15,5 TL, kalın taneli (Baldo) gibi ürünlerde de 18,5 TL. Bunlarda destekleme fiyatlarının dahil olması şartıyla böyle bir fiyat beklentimiz bulunmaktadır. İpsala yöresinde çiftçilerle ve sulama kooperatifleriyle yaptığımız istişarelerde bir dekar çeltiğin şu anda maliyeti 7 bin 227 lira. Bir kilogram çeltiğin üretim maliyeti 10 lira 32,4 kuruştur” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side