1 Şubat 2023
7.7 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEBİRÇOK ESNAF, ‘TAVA’N CİĞER UYGULAMASINA UYMADI

BİRÇOK ESNAF, ‘TAVA’N CİĞER UYGULAMASINA UYMADI

-

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası tarafından tava ciğerde tavan fiyat 120 lira olarak belirlenmiş; Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği de üyeleri için tavan fiyatı 120 lira olarak açıklamıştı. Yeni tarifenin açıklanmasıyla birlikte bazı işletmeler 120 liralık fiyata geçse de; kentteki birçok ciğerci esnafı tavan fiyatın altında kalarak, 90 liradan satış yapma kararı aldı.

Market fiyatları, giyim ve beyaz eşya derken Edirne’de gastronomi turizminin başlıca ürünlerinden olan coğrafi işaretli meşhur tava ciğerine de tavan fiyat sınırı getirilmişti. Edirne Ticaret ve Sanayi Odası geçtiğimiz günlerde 120 liralık tavan fiyat açıklamış; Edirne Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği de 120 liralık tavan fiyat uygulamasını kendi üyeleri için karar altına almıştı. Uygulamanın hayata geçmesiyle bazı ciğerciler 120 liradan satış yapmaya başlarken; kentteki birçok ciğerci esnafı 120 liralık tavan fiyatın altına kalma ve 90 liradan satış yapma kararı aldı. 

Ciğerci esnafı Uğurcan İmrak, “120 liralık bir fiyat belirlendi ama bu fiyata satma zorunluluğu konulmadı. Her esnaf kendine göre bazı sebepleriyle 90, 100 ve 120 liradan satıyor. Biz 90 lira kararı belirledik. Kendimizi düşünürken biraz da vatandaşı düşünmek ve vatandaşımızın yanında olmak lazım. Fiyatları çok yüksek tutarak vatandaşı zorlamanın bir anlamı yok, bu ciğeri herkes yesin” dedi.

Ciğerci esnafı Serkan Ersen, “Tarifemiz 120 lira, satışımız 90 lira. Halkımız, esnafımız uygun fiyattan ciğer yesin ve ekonomik canlılık olsun diye bu fiyattan satıyoruz” açıklamasında bulundu.

Bir ciğer restoranının sorumlusu Mesut Can da, “Çok kazanacağımıza az kazanıyoruz, bir şekilde ortasını bulmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi