25 Nisan 2024
16.6 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEBİRLEŞİK KAMU-İŞ: KAYNAMAYAN TENCERENİN HESABI SANDIKTA SORULACAK

BİRLEŞİK KAMU-İŞ: KAYNAMAYAN TENCERENİN HESABI SANDIKTA SORULACAK

-

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu tarafından TÜİK’in açıkladığı enflasyon verileri hakkında Edirne’de basın açıklaması düzenlendi. Açıklamayı yapan Birleşik Kamu-İş Genel Sekreteri Mehmet Koç, TÜİK verilerinin gerçeği yansıtmadığını, halkın gerçek enflasyonunun 1 yıllık süreçte yüzde 159,6’ya dayandığını söyledi. Hükümeti halkın sorunlarıyla ilgili somut adımlar atmaya davet ettiklerini dile getiren Koç, “Aksi halde sayıları milyonları aşan kamu emekçileri, emekliler ve halk; evinde kaynatamadığı tencerenin, pazarda dolduramadığı filenin, çocuğunun cebine koyamadığı harçlığın hesabını sandıkta soracaktır.” şeklinde konuştu.

Edirne’de Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu tarafından TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verileri hakkında basın açıklaması düzenlendi. Saraçlar Caddesi’nde düzenlenen açıklamaya; CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu ve CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı da destek verdi.

TÜİK verilerinin gerçeği yansıtmadığını belirten Birleşik Kamu-İş Genel Sekreteri Mehmet Koç, KAMU-AR verilerine göre son 1 yıllık enflasyonun yüzde 159,6 olduğunu ifade etti.
Birleşik Kamu-İş Genel Sekreteri Mehmet Koç tarafından yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:
“TÜİK’in açıkladığı mayıs ayı oranlarına göre aylık bazda yüzde 2,98 beş aylık bazda yüzde 35,64 ve son bir yıla göre yüzde 73,5 oranında artış yaşandı. Ancak, açıklanan enflasyon oranları son 20 yılın en yüksek seviyelerinde seyretse de açıklanan veriler gerçeği asla yansıtmamaktadır. Birleşik Kamu-İş konfederasyonu araştırma birimi olan Kamu-Ar’ın yaptığı araştırmaya göre; mayıs ayı enflasyon oranı aylık bazda yüzde 9,2 rakamını, beş aylık bazda yüzde 65,6 yıllık bazda ise yüzde 159,6 oranı ile üç haneli sayılara ulaşmıştır. Kamu-Ar verilerine göre, yıllık bazda sebzede yüzde 422,4, meyvede yüzde 243,1, ekmek, pirinç ve un ürünlerinde ise yüzde 139,4 gibi oranlarda enflasyon yaşanmaktadır. Kamu-Ar verilerimiz TÜİK’in verilerine kıyasla, vurdumduymaz AK Parti iktidarına inandırıcı gelmese de yurttaşlar çarşı pazarda bu gerçeği yaşayarak öğrenmektedir. Doğalgaz son 1 yılda sanayide yüzde 601 konutta yüzde 146 zamlanmış, 320 metreküp doğalgaz bulduk müjdesinden sonra, doğalgaza 13, elektriğe ise 12 kere zam gelmiştir. Kamu çalışanları ve emeklilere ise enflasyon farkı haricinde yüzde 7,5 oranında zam yapılmış, fakat bugün yaşanan enflasyona göre maaşların alım gücü, geçen yılın asgari ücretinin bile gerisine düşmüştür.

Görevleri aslında, kamu çalışanları ve emeklilerin haklarını savunmak olan; fakat AK Parti iktidarının emrinde imzaladıkları toplu sözleşme ile kamu emekçilerini, emeklilerini ve halkımızı açlık, yoksulluk ve sefalet bütçesine mahkûm eden başta Memur-Sen olmak üzere; adeta bir koalisyon ortağı gibi davranarak o toplu sözleşme masasına oturan ya da bu toplu sözleşme oranlarına ses çıkarmayan, emeği ve emekçileri yalnız bırakan yandaş konfederasyon ve sarı sendikalar da içinde bulunduğumuz bu durumun baş sorumlularıdır. Bu sebeple buradan tüm kamu emekçilerine, iyi niyetle üye bulundukları bu yandaş konfederasyon ve sarı sendikaları sorgulamalarını ve tüm kamu çalışanlarımızı bu karanlık ortamda kendi gelecekleri için emeğin ve emekçinin tek sesi olan Birleşik Kamu İş Konfederasyonu ve bağlı sendikalarımızda birleşmeye çağırıyoruz.

Bundan sadece 10 yıl önce en düşük kamu emekçisi maaşı 1000 dolar civarında seyrederken bugün 400 dolar civarına karşılık gelmektedir. Yıllarını eğitime ve ülkemiz çıkarlarına adamış olan kamu emekçilerinin maaşı diğer para birimleri karşısında, yıldan yıla erimiş ve alım gücünü kaybetmiştir. Sürekli geçmişten medet uman AK Parti iktidarının, bu hesapla en düşük kamu emekçisi maaşını bugünkü döviz kuruyla en az 17 bin liraya çıkarması gerekmektedir. Birleşik Kamu İş Konfederasyonu olarak bizler, AK Parti iktidarını; yandaşa, partiliye, mülteciye, akrabaya, haksız bir şekilde ulaşabildiği her yerden maaş alan liyakatsizlere tanıdığı ayrıcalıklardan vazgeçip ülkesi için mücadele veren kamu emekçilerinin, emeklilerin ve halkımızın sorunları ile ilgilenmeye davet ediyoruz. Aksi halde, sayıları milyonları aşan kamu emekçileri, emeklileri ve bu halk evinde kaynatamadığı tencerenin, pazarda dolduramadığı filenin, çocuğunun cebine koyamadığı harçlığın hesabını sandıkta AK Parti’ye soracaktır.”

Basın açıklamasının ardından konuşan Eğitim-İş Genel Başkanı Kadem Özbay ise TÜİK verileri konusunda Ankara’da yapmak istedikleri eylemde şiddet ve baskı ile karşı karşıya kaldıklarını söyledi.
Özbay, “Örgütlü kadroları darp edersek bu örgüt susar sanıyorlar ama bu örgüt Şırnak’ta Edirne’de susmaz. Bu örgüt sizin baskılarınıza boyun eğmez. Ne yaparsanız yapın bu ülkenin dört bir yanında yalanınızı, talanınızı ve bu ülkenin çocuklarının gasp edilen eğitim sağlık ve yaşam hakkının hesabı sorulmaya devam edecek. Çünkü bu örgütün kararlılığı yolumuzu aydınlatan Mustafa Kemal Atatürk’ten geliyor. Bu yürek öyle kolay kolay teslim olmaz. Ne eline geçirdiğin copla, ne de yetkiyle. Biz bu ülkenin insanlarına yapılan baskıya ve zulme seyirci kalmayacağız.” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side