22 Mayıs 2024
17.1 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEBİZANS DÖNEMİNE AİT 15 BİN 751 SİKKE YAKALANDI

BİZANS DÖNEMİNE AİT 15 BİN 751 SİKKE YAKALANDI

-

Edirne’deki Kapıkule Sınır Kapısı’nda bir tırda Erken Bizans dönemine ait 15 bin 751 adet sikke ve bronz heykel parçaları ele geçirildi.

Edirne Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü personeli, Kapıkule Gümrük Kapısı’nda gerçekleştirilen devriye sırasında yurt dışına çıkış yapmak üzere gümrük sahasına gelen bir tırdan şüphelendi. X-ray tarama cihazına sevk edilen tır, çekicisinde şüpheli yoğunluğa rastlanması üzerine arama hangarına alınarak detaylı kontrollere başlandı. Yapılan aramalarda tırın çekici kabininin altındaki motor kısmında, motorun çevresindeki boşluklarda ve yemek dolabı içerisindeki eşyaların arasına gizlenmiş streç film ve bant ile sarılmış, üzerlerine çorap geçirilmiş paketler bulundu. Açılan paketlerde bulunan çeşitli türlerde Erken Bizans dönemine ait 15 bin 751 adet sikke ile bronz heykel parçası, incelenmek üzere Edirne Müze Müdürlüğü’ne teslim edildi.
Olayla ilgili olarak Edirne Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alınan tır sürücüsü, tutuklanarak cezaevine gönderildi. Olayla ilgili Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde başlatılan soruşturma devam ediyor.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side