20 Mayıs 2024
12.7 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEBOSNA HERSEK ARAMA KURTARMA EKİBİ ÜLKESİNE DÖNDÜ

BOSNA HERSEK ARAMA KURTARMA EKİBİ ÜLKESİNE DÖNDÜ

-

Merkez üssü Kahramanmaraş olan depremlerin ardından arama kurtarma çalışmalarına destek vermek amacıyla Hatay’da görev yapan ve görevlerinin tamamlanmasının ardından ülkelerine dönmek üzere yola çıkan Bosna Hersek arama kurtarma ekipleri, Edirne’de mola verdi. Deprem bölgesinde yaşadıkları hakkında Edirne’deki basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bosna Hersek arama kurtarma ekipleri, enkazdan birçok kişiyi sağ çıkardıklarını ve bu nedenle çok mutlu olduklarını ifade ettiler.

Merkez üssü Kahramanmaraş olan depremlerin ardından arama kurtarma çalışmalarına destek vermek amacıyla Bosna Hersek’ten gelen 70 kişilik arama kurtarma ekibi, Hatay ve ilçelerinde 8 gün aralıksız süren çalışmalarda 3 arama kurtarma köpeğiyle görev yaptı. Bölgede 10’dan fazla kişiyi enkaz altından sağ çıkarmayı başaran Bosna Hersek arama kurtarma ekibi, Hatay ve ilçelerindeki görevini tamamlayarak ülkelerine dönmek üzere yola çıktı. Edirne’de mola veren ekip üyeleri, deprem bölgesinde yaşadıklarını basın mensuplarına anlattı.

Arama kurtarma görevlileri, Türk halkına yardım ettikleri için çok mutlu olduklarını ve arama kurtarma çalışmaları sırasında çok destek gördüklerini ifade ettiler.

Bosna Hersek Arama Kurtarma Ekibi Şefi Dzenadin Veladzic, “Biz deprem bölgelerine üçüncü gün gittik. Köpeklerimizin ismi Atus, Şmekyy ve Ela. Kurtardığımız sayıları söylemiyoruz, bu istatistik işi. Ama enkazdan birçok kişiyi sağ çıkardık. Bu kadar büyük çalışmalarda yer almadık, bu felaketi görmedik. Bosna Hersek’ten çok sayıda arama kurtarma üyeleri deprem bölgesine yardıma gitti. Biz saygı duyuyoruz” dedi.

Halise Çengiç, “Bizim ekibimiz 70 kişi. 3 de arama kurtarma köpeğimiz var. Bu köpeklerle çok gurur duyuyoruz. Çok iyi iş yapmışlar. Buraya geldiğimiz için çok mutluyuz. Vietnam, İtalya ve Güney Afrika ekipleriyle birlikte çalıştık. Uluslararası birlik oldu. İtfaiyeden insanlar da çok iyi iş yaptı. Sanki bizim ailemiz, öyle hissettik. Bize çok mutluluk getirdi. Motivasyonumuz arttı. Aramızda bir bağ oluştu” ifadelerine yer verdi.

Arama kurtarma ekipleri, daha sonra Kapıkule Sınır Kapısı üzerinden ülkelerine hareket etti.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side