12 Ağustos 2022
21 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEBUĞDAY FİYATI HAYAL KIRIKLIĞI YARATTI

BUĞDAY FİYATI HAYAL KIRIKLIĞI YARATTI

-

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin açıklanan buğday alım fiyatı, çiftçilerin beklentisini karşılamadı. Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, geçen yıl 3 ton buğdayla 1 ton mazot, 2 ton da gübre alırken, bu yıl ki fiyata göre 3 ton buğdayla 800 litre mazot, 1,5 ton gübre alabildiklerini söyledi. Arabacı, “açıklanan fiyat beklentileri karşılamadı” dedi.

Günlerdir beklenen buğday alım fiyatları dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Açıklamaya göre Toprak Mahsulleri Ofisi’nin sert ekmeklik buğdaya ton başına 6 bin 50 lira alım ve bin lira prim bedeli olmak üzere toplam 7 bin 50 lira ödeme yapılacağı belirtildi.

Açıklanan buğday alım fiyatlarını değerlendiren Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, buğdayın kilogram maliyetinin 6 lira olduğunu, açıklanan fiyatın beklentiyi karşılamadığını söyledi.

Arabacı, “Bundan 1 hafta 10 gün önce oda başkanlarımız ile birlikte buğday maliyetleri ve buğdaydaki beklentilerle alakalı bir açıklama yapmıştık. Biz başkanlarımızla yaptığımız hesaplamada bizim Trakya ortalamasını baza aldığımızda dekar başına ortalama 400 kilogram alırsak 5,96 yani 6 lira maliyet çıkarmıştık. Ve bu maliyetin karşısında da üreticilerimizin gelecekte de bu işi devam ettirebilmesi, refah payını da kattığımızda en azından 8,5 lira olması gerektiğine değinmiştik. Cumhurbaşkanımızın açıklaması üretici olarak bizleri çok sevindirmedi. Zaten 6 lira maliyet demiştik. 6 lira 5 kuruş fiyat açıklandı. Prim desteği olarak 1 lira prim açıklandı ama o primi ürününüzü TMO’ya dökerseniz 1 lira prim alacaksınız. Doğal olarak da bu primi önümüzdeki buğday ekim dönemlerinde yani sonbaharda. Bu ürünü sattığımız gibi elimize geçmeyecek bir rakam. Bu açıklanan fiyat beklentileri çok karşılamadı.

Örnekleme yaparsak geçen yılki fiyatlarla. Geçen yıl 3 ton buğdayla 1 ton mazot, 2 tonda gübre alabiliyorduk. Bu yılki fiyata baktığımızda 3 ton buğday sattığımızda 800 lira mazot, 1,5 ton gübre alabiliyoruz. Gübreden 500 kilo aşağıya çekmişiz, mazottan da 200 litre aşağı çekmişiz.

Aralık Ayı’nda TMO Genel Müdürümüz Edirne’ye geldi. Bize dedi ki ; “Maliyetler arttı. Maliyetlerden korkmayın, gübre atımından korkmayın. Siz arazinizde yapmanız gereken işçiliği, masrafları düşünmeyin gereğini yapın biz size gerekli maliyetleri karşılayacak, refah payını yükseltecek fiyat vereceğiz.” Eski Başbakanımız Binali bey Edirne’ye geldi 1 ay sonra onun açıklaması da keza aynı. Dedi ki; “Maliyetleri düşünmeyin, siz üretmeye devam edin biz gereğini yapacağız.” Az öncede verdiğimiz örneklere baktığımızda geçen yıla nazaran ne gübre alımımızda aynı gübreyi alabiliyoruz ne de mazotta aynı mazotu alabiliyoruz. Biz bu açıklamaların ardından üreticiler olarak beklenti daha da yükselmişti. Tarımla uğraşan, üreten insanların refah payının daha yükseleceğini ve daha da kar payının yükseleceğini düşünmüştük. Bu açıklanan fiyat beklentiyi karşılamadı” dedi.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi