13 Temmuz 2024
33.2 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEBULGAR VATANDAŞLARINA VİZE MUAFİYETİ EDİRNE ESNAFINI SEVİNDİRDİ

BULGAR VATANDAŞLARINA VİZE MUAFİYETİ EDİRNE ESNAFINI SEVİNDİRDİ

-

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre Bulgaristan vatandaşları Türkiye’ye yapacakları turistik ve transit seyahatlerde vize almadan kimlikleriyle ülkeye giriş yapabilecek. Bulgaristan vatandaşlarına vize muafiyeti Edirne esnafını ve alış veriş için gelen Bulgar vatandaşları sevindirdi. AK Parti İl Başkanı Belgin İba, Bulgar vatandaşlarına vize muafiyetinin Edirne ticaretine daha çok katkı sağlayacağını, esnafların da kararı sevinçle karşıladığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre Bulgaristan vatandaşları Türkiye’ye yapacakları turistik ve transit seyahatlerde vize almadan kimlikleriyle ülkeye giriş yapabilecek.

Kentte özellikle Cuma günü yaşanan Bulgar vatandaşı yoğunluğunun karar sonrası daha da artması bekleniyor.

Bulgar vatandaşlarına vize muafiyeti Edirne esnafını sevindirdi. AK Parti İl Başkanı Belgin İba, beraberinde Merkez İlçe Başkanı Önder Özcan ve partililerle birlikte esnafları ziyaret ederek görüşlerini dinledi. İba, Bulgar vatandaşlarına vize muafiyetinin Edirne ticaretine olumlu yansıyacağını söyledi.

İba, “Bugün Edirne merkezde esnafımızı ziyaret ediyoruz. Çilingirler Çarşısından başladık, tek tek esnaflarımızla sohbet edip çaylarını içip onlarla Cumhurbaşkanımızın dün akşam yayınladığı genelge ile ilgili karşılıklı istişare ediyoruz. Onlar da memnuniyetlerini dile getiriyorlar. Bulgar vatandaşları artık kimlikle ülkemize girip çıkabilecekler. Karşılıklı görüş alış verişinde bulunduk. Onların memnuniyetlerini dinledik, biz de çok memnun olduk. İnşallah ticaretlerine daha da katkı sağlayacaktır. Esnafımızla sohbet edip, bizden istekleri olup olmadığını sorduk. Ankara’da il başkanları toplantısına gideceğiz. Cumhurbaşkanına aktarmak istedikleri bir oknu varsa onları alalım diye ziyaretlere başladık. Bu karar Cumhurbaşkanına üç ay önce iletilmişti. Onlar da bir değerlendirme yaptılar” dedi.

Bulgaristan’dan alışveriş için Edirne’ye gelen Gülhan Aliali, kararı sevindirici bulduklarını belirterek, bundan böyle artık kimliklerini gösterip Türkiye’ye gelebileceklerini söyledi.

Aliali, “Artık biz Bulgarlar Türk pasaportunu göstermeden Bulgar kimliğimizle Türkiye’ye gelebiliriz. Bizce çok güzel oldu. Çünkü pasaport çıkarmamız gerekiyordu. Kimliğimizi gösterip buraya gelmemiz daha iyi oldu.

Herkes çıkartamıyor. Çoğu kişi de gelemiyor. Ama şu an çoğu kişi gelebilecek. O parayı oraya vereceğime alışverişime harcarım. Türkiye Bulgaristan’a göre çok daha ucuz. Bizim için çok daha iyi. Gelince leva bozduruyorum. Elimde Euro varsa bozduruyorum. Şu an 1 leva 9 TL” dedi.

Esnaf Metin Barmanbay, Bulgaristan vatandaşlarının Edirne’ye alış veriş için artık daha çok geleceğini ve bunun da esnafa olumlu yansıyacağını söyledi.

Barmanbay, Bizim için kesinlikle çok güzel olacak. Zaten vize sormuyorlardı. Pasaport çıkartma sorunu yaşayan Bulgaristan, Bulgarsitan Türkü, o bölgeden alışverişe gelen insanlardan daha fazla etkileşim alacağız. Zaten onlar gelmiyor olsa, ‘Alışveriş yok denecek kadar az.” İşlerimiz kesinlikle artacaktır. Zaten fiyat politikamız onların rakamlarının, onların para birimlerinin bizim ülkemizde daha üstte oluşu kesinlikle bizim işimize yarayacak” şeklinde konuştu.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side