3 Aralık 2022
5.4 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEBULGAR VE BOŞNAK TURİSTLER BEDESTEN ESNAFINA İLAÇ GİBİ GELDİ

BULGAR VE BOŞNAK TURİSTLER BEDESTEN ESNAFINA İLAÇ GİBİ GELDİ

-

Edirne’de daha birkaç ay öncesine kadar kiralık dükkanlarla dolu olan Bedesten Çarşısına Bulgar ve Boşnak turistler adeta can suyu oldu. Turistlerin gelmesi, alış veriş hareketliliği ile kapanan dükkanlar tekrar açılırken, bu kez de başka illerden kiralık dükkan talepleri gelmeye başladı. Bedesten Çarşısı Dernek Başkanı Hakan Fındıklı, şu anda çarşıda boş dükkan kalmadığını, turist hareketliliğinin esnafın yüzünü güldürdüğünü söyledi.

 Edirne’ye akın eden Bulgar ve Boşnak turistler, tarihi Bedesten çarşısında yüzleri güldürüyor. Kısa bir süre öncesine kadar birbiri ardına kapanan dükkanların aksine, yenilerin açılması, esnafı sevindiriyor.

 Yaşanan turist hareketliliğinden memnun olduklarını söyleyen Bedesten Çarşısı Dernek Başkanı Hakan Fındıklı, şu anda tarihi çarşıda boş dükkan bulunmadığını, bunun da sevindirici olduğunu ifade etti.

Fındıklı, “Eskiden Bedesten çarşısında boş dükkan bulma veya görme şansınız vardı. Devren kiralık yazılarını herkes görüyordu, şuanda çarşımızda boş dükkan yok.

Vakıflarda Bedesten çarşısı ile ilgili kiralık dükkan kalmadı. Bulgar bedesten çarşısına geliyor ama Bulgar’dan fazla, şuan Boşnak müşterilerimiz var. Boşnak müşteriler çarşımızda daha çok alışveriş yapmaya başladılar.

İstanbul’dan veya farklı yerlerden telefonlar geliyor Bedesten çarşısında boş dükkan var mı diye, sormaya başladılar ama çarşıda boş dükkan yok artık. Haftanın dört günü Perşembe, Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri çarşımızda Boşnak misafirlerimizi ağırlıyoruz. Onlar bu çarşıya daha yoğun geliyorlar.

Eski Camii karşısındaki durağın etkisi çok oldu,orada iniyorlar oradan bize geliyorlar Bedesten çarşısına bir hareket getirdiler. Bu hareketlilik esnafımıza çok olumlu yansıdı, neredeyse dükkanlarda mal bırakmıyorlar. Tekstille ilgili çok yoğun alışveriş yapıyorlar. Yeni dükkanlarda açılmaya devam ediyor. Bedesten çarşının içi de dışı da çok değişti. Bulgar ve Boşnak müşteri çok” dedi.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi