22 Haziran 2024
17.1 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEBULGARİSTAN-EDİRNE SINIRINDA SEL: ONLARCA ARAÇ MAHSUR KALDI

BULGARİSTAN-EDİRNE SINIRINDA SEL: ONLARCA ARAÇ MAHSUR KALDI

-

Bulgaristan ve Edirne’nin sınır bölgelerinde oldukça etkili olan sağanak yağış, hayatı felç etti. Onlarca araç Kapıkule Sınır Kapısı’nda mahsur kalırken; araçlarının içi su dolan vatandaşlar, araçların üstüne çıkarak yardım bekledi. Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık ve Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da Kapıkule’ye giderek, tahliye çalışmalarını yerinde inceledi.

Edirne-Bulgaristan sınırında çok etkili olan sağanak yağış nedeniyle, Kapıkule Gümrüğü’nde su baskınları yaşandı. Edirne’ye günübirlik alışverişe gelen Bulgaristan vatandaşları ve yaşadıkları ülkelere dönmek için Kapıkule peronlarında sıra bekleyen gurbetçiler, su baskını nedeniyle araçlarında mahsur kaldı.

Yağmurun her geçen dakika etkisini artırmasıyla gümrük sahasında suyun yüksekliği 30 santimetreyi aştı. Araçlarının içi su dolan vatandaşlar, araçların üstüne çıkıp yardım bekledi. Su baskınının yaşandığı esnada gümrükte görevli polis ekipleri, vatandaşları kurtarmak için canla başla mücadele etti.

Gümrüğe çok sayıda takviye polis, AFAD ve itfaiye ekibi sevk edildi. Vatandaşların tahliyesinin ardından, gümrük sahasında biriken suyun tahliyesine başlandı. Tahliye işlemlerinin tamamlandığı bölgelerdeki araçlar, çekici yardımıyla gümrük sahasından çıkartıldı. Su birikintileri nedeniyle yurt dışına çıkışlar uzun süre yapılamazken; Bulgaristan’da da gümrüğe yakın birçok caddenin su baskını nedeniyle trafiğe kapatıldığı öğrenildi.

Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve İl Emniyet Müdürü Mustafa Alçalar, Kapıkule’ye gelerek tahliye çalışmalarını yerinde inceledi. Burada basın mensuplarına da açıklamalarda bulunan Vali Kırbıyık, Kapıkule’deki altyapının güçlendirilmesi için gerekli adımların atılacağını söyledi.

Gurbetçiler de, yaşanan su baskını nedeniyle oldukça korktuklarını ifade ettiler.
Memleketi Kocaeli’den Almanya’ya gitmek için Kapıkule Sınır Kapısı’nda araçlarıyla sular altında kalan Cenk Tunaka, “Yapacak bir şey yok. Bir saat içinde olan oldu her şey su altında kaldı. Arabanın içi koltuklara kadar su aldı. Araçta bulunan çocuklar panik oldu” şeklinde konuştu.

Almanya’ya gitmek için Kapıkule Gümrüğünde bekleyen gurbetçi vatandaşlardan Hanifi Karacabey, “Yağmur aniden çok şiddetli bastırdı. Su birikintisine girince araç arızalandı. İki dakika içinde ortalık göl oldu. Çoğu arabanın içini ve motorunu su bastı” ifadelerini kullandı.

AFAD, itfaiye, polis ve jandarma ekipleri tarafından gece boyunca süren tahliye çalışmaları ise sabah saatlerinde tamamlandı. Mahsur kalan vatandaşlar ve araçları gümrükte güvenli bölgeye tahliye edildi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side