1 Haziran 2023
14.9 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNE“BULGARLAR KEYFİNCE HARCIYOR, VATANDAŞIMIZ PARASIZLIKLA BOĞUŞUYOR”

“BULGARLAR KEYFİNCE HARCIYOR, VATANDAŞIMIZ PARASIZLIKLA BOĞUŞUYOR”

-

İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, kur farkından dolayı komşu ülke Bulgaristan vatandaşlarının hemen her ihtiyaçlarını Edirne’den karşıladığını, bu alış veriş hareketliliğinin de esnafı memnun ettiğini söyleyerek, “Bulgarların, Yunanların ve diğer ülke vatandaşlarının şehrimize gelmelerinden memnunuz, fakat acı olan durum ülkemiz insanının ihtiyaçlarını karşılayacak bir parasının olmaması. Bu olumsuzlukları gören birçok gencimiz ülkemizden ayrılıp nafakaları için yurt dışına çıkış yollarını arıyor” dedi.

İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin 47’nci maddesi üzerine İYİ Parti gurubuna söz aldı. Milletvekili Çakırlar, konuşmasında Edirne’deki Bulgar turist hareketliliğini gündeme getirerek, Türk halkının alım gücünün azaldığına dikkat çekti.

Çakırlar, “Özellikle her hafta sonu Sabahın erken saatlerinden itibaren kendi araçlarıyla ve tur otobüsleriyle Bulgaristan’dan Edirne’ye gelen turistler, bütün ihtiyaçlarını, gıda, giyim gibi harcamalarını buradaki çarşı ve pazarlardan yapmaktadırlar. Edirne esnafı için mutlu bir durum. Elbette biz de esnafımızın yüzünün gülmesinden, para kazanmasından çok mutluyuz. Yurt dışından gelen misafirler, kış aylarının yaklaşmasıyla kışlık giyecek, bot, yorgan ve battaniye gibi ürünleri çokça miktarda tercih etmedirler. Peki, bu ürünler kendi hemşehrilerimiz tarafından satın alınabiliyor mu? Maalesef hayır denecek kadar az. Bulgaristan’dan gelen misafirler şehrimizde yiyor, içiyor, giyiniyor, keyfince harcama yapıyor, ilaç ihtiyaçlarını dahi şehrimizden karşılıyor. Turistik gezilerini tamamladıktan sonra ülkelerine geri dönüyorlar.

Bulgarların, Yunanların ve diğer ülke vatandaşlarının şehrimize gelmelerinden memnunuz, fakat acı olan durum bu gelenler, “az para bozdurduk çok para aldık” ifadeleriyle ihtiyaçlarını çok rahat bir şekilde tamamlarken şehrimizin ve ülkemizin insanının ihtiyaçlarını karşılayacak bir parasının olmaması. Zamanında 80-90 kuruş olan Bulgar Levası bugün 9,5 lira. Bu olumsuzlukları gören birçok gencimiz ülkemizden ayrılıp nafakaları için yurt dışına çıkış yollarını aramaktadırlar” dedi.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi