25 Şubat 2024
14.2 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEBÜRO İŞ SENDİKASI’NDAN 3600 EK GÖSTERGE DÜZENLEMESİNE TEPKİ

BÜRO İŞ SENDİKASI’NDAN 3600 EK GÖSTERGE DÜZENLEMESİNE TEPKİ

-

Büro-İş Sendikası, 3600 ek gösterge düzenlemesinde kadro ve eğitim ayrımı yapılmasına tepki gösterdi. Edirne Büro-İş Sendikası İl Temsilcisi Sertaç Kaygan, “3600 ek gösterge ile ilgili düzenleme yapılırken din hizmetleri sınıfının tamamı için verilen hakkın devletin omurgasını oluşturan büro kolunda hizmet veren adliye, SGK, vergi dairesi, nüfus müdürlüğü gibi birimlerde görev yapan emekçilere kadro ve eğitim ayrımı yapılarak verilmeye çalışılması kabul edilemez” dedi.

Birleşik Kamu İş’e bağlı Büro İş Sendikası üyeleri, Edirne Vergi Dairesi önünde bir araya gelerek, 3600 ek gösterge konusunda iktidardan taleplerini dile getirdi.

Edirne Büro-İş Sendikası İl Temsilcisi Sertaç Kaygan, yaptığı basın açıklamasında TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranlarının son 20 yılın en yüksek seviyelerinde olmasına rağmen gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Kaygan, “Geçtiğimiz yıllarda, yılda sadece iki kere gelen zam haberlerinden bile rahatsızlık duymaktaydık. Ancak AKP hükümeti, günlük olarak gelen zam haberlerindense artık aylık zamlara bile yurttaşları razı etmeye çalışmaktadır. TÜİK’in çarpıtılmış rakamlarının bile gerisinde seyrederek kamu emekçileri günden güne yoksulluğa mahkûm edilmiştir.Bundan sadece 10 yıl önce en düşük kamu emekçisi maaşının asgari ücretin 2,4 katı olduğunu göz önünde bulundurursak, yıllarını kamu hizmetine ve ülke çıkarlarına adamış kamu emekçilerinin maaşı asgari ücretle bir tutulmaya başlanmıştır. Sürekli geçmişten medet uman AKP iktidarının bu hesapla en düşük kamu emekçisi maaşını en az 14 bin liraya çıkarması gerekmektedir” dedi.

Kaygan, TÜİK’in açıkladığı işsizlik rakamlarının da hayal ürünü olduğunu ifade etti.

Kaygan, “TÜİK’in Nisan ayı işsizlik rakamlarına göre geçen aya oranla yüzde 0.4 artarak yüzde 11.5 olarak gerçekleşti. Geniş tanımlı işsizlik oranı ise yüzde 22,7 olarak açıklandı.

TÜİK verilerine göre işsiz sayısı 2022 yılı Mart ayında bir önceki aya göre 153 bin kişi artarak 3 milyon 894 bin kişi oldu. Ancak bu rakamların ve hesaplama yönteminin ne kadar gerçeği yansıttığı bir tartışma konusudur.

TÜİK’in açıkladığı her istatistik gibi işsizlik rakamları da hayal ürününden başka bir şey değildir. AKP iktidarının rakamlarla oynama kabiliyeti işsizliği ve enflasyonu gizleyemeyecektir. Yurttaşların yaşam deneyimleri TÜİK’in işsizlik ve enflasyonunu rakamlarının tam tersini göstermektedir. AKP iktidarının politikaları, işsizliği hafifletecek sonuçlar yaratması mümkün değildir. AKP iktidarı ülkeyi yönetmeye devam ettikçe ekonomideki kriz büyümeye ve milyonlarca emekçi açlığa ve işsizliğe mahkûm olmaya devam edecektir” dedi.

Edirne Büro-İş Sendikası İl Temsilcisi Sertaç Kaygan, 3600 ek gösterge düzenlemesinde kadro ve eğitim ayrımı yapılmasına tepki gösterdi.

Kaygan, “3600 ek gösterge ile ilgili düzenleme yapılırken din hizmetleri sınıfının tamamı için verilen hakkın devletin omurgasını oluşturan büro kolunda hizmet veren adliye, SGK, vergi dairesi, nüfus müdürlüğü vb. birimlerde görev yapan emekçilere kadro ve eğitim ayrımı yapılarak verilmeye çalışılması kabul edilemez” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side