21 Mayıs 2024
18.2 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEÇAKIRLAR: BUĞDAY EKİLMEYEN ALANLARA, AYÇİÇEĞİ EKİMİ TEŞVİK EDİLMELİ

ÇAKIRLAR: BUĞDAY EKİLMEYEN ALANLARA, AYÇİÇEĞİ EKİMİ TEŞVİK EDİLMELİ

-

Girdi maliyetlerinde yaşanan artışlar nedeniyle buğday ekim alanlarında azalmalar olduğunu söyleyen İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, bu alanlarda ayçiçeği ekiminin yapılması için üreticilerin teşvik edilmesi gerektiğini ifade etti.

İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, girdi maliyetlerinde yaşanan artışlar nedeniyle buğday ekim oranlarının yüzde 25 oranında düştüğünü belirtti. Bu alanlarda ayçiçeği ekimi yapılabileceğini vurgulayan Çakırlar, üreticilerin ayçiçeği ekimi için teşvik edilmesi gerektiğini söyledi.

İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Edirne’de bu yıl buğday ekim oranları yüzde 25 oranında azalmış. Bu azalmanın nedeni; gübre ve girdi maliyetlerinde yaşanan artışlar. Dolayısıyla buğday ekilemeyecek bu alanların, ayçiçeğine yapılacak desteklemelerle beraber, mazot ve girdi maliyetlerini mümkün olduğunca çiftçi lehine çevirecek tedbirler alınarak gidermek gerekir. Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş devam ediyor. Böyle bir ortamda Rusya ve Ukrayna kendi elindeki ayçiçeğini bize niye satsın? Kaldı ki bizim çiftçimiz ayçiçeğinde gerçekten tecrübeli. Ülkemizdeki ayçiçeği yağının büyük bir kısmını bu ekilemeyen buğday alanlarından temin edebiliriz. Çiftçimizi bu yönde teşvik etmek gerekir. Buralara ekilecek ayçiçeğinden elde edilecek küspe de, girdi maliyetleri nedeniyle beli bükülen çiftçimizi rahatlatacaktır. Yeni gelen Tarım Bakanı bir an önce 4 yıldır yapılan hataları telafi ederek, çiftçimiz lehine kararlar almalıdır.” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side