4 Ağustos 2022
20.1 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEÇAMERYA SOYKIRIMI EDİRNE’DE ANILDI

ÇAMERYA SOYKIRIMI EDİRNE’DE ANILDI

-

Yunanistan’ın ikinci dünya savaşı sonunda Çamerya Arnavutlarına uyguladığı soykırım Edirne’de anıldı. Edirne Balkan Türkleri Federasyonu tarafından düzenlenen anma programında konuşan Rumeli Dernekleri Federasyonu Başkanı Şuayip Toprak, Yunanistan’ın o dönemde yapmış olduğu katliamı ve ondan önce de yapılan bütün katliamları, soykırımları kınadığını söyleyerek, “Bundan sonra bu işler öyle kolay yürümeyecek, biz de onların yaptıklarını ortaya çıkarmaya çalışacağız” dedi.

Arnavutluk Meclisi tarafından onaylanan ’27 Haziran Çamerya Arnavutlarına karşı soykırım günü’ nedeniyle Edirne’de Balkan Türkleri Federasyonu tarafından anma programı düzenlendi. 24. dönem İzmir Milletvekili Rıfat Sait ile Balkan Denekleri federasyonları temsilcilerinin katıldığı program, soykırımda katledilen insanlar anısına Saygı Duruşunda bulunulması, ardından İstiklal Marşı okunmasıyla başladı.

Edirne Balkan Türkleri Federasyonu Yönetim Kurulu Başkan Vekili Macit Mutlu, balkanlarda yaşayan soydaşların yaşadığı sorunlara karşı daha f azla sosyal toplum kuruluşlarına ihtiyaç olduğunu belirtti.

Mutlu, “Coğrafya bir kaderdir. Balkanlar kendine has öyle bir yer olmuştur ki, orada yaşayan bizler azınlık niteliğinde olduğumuz kişiler hayatımızın bambaşka bir yöne getirdiğini görmekteyiz. Balkanlardan 30 yaşında gelmiş biri olarak yaşamış olduğum sıkıntıları kolay kolay atamam. Çoğunuzun ebeveynleri balkanlardan gelmiştir. Hala daha oralarda Türk ve Müslüman kardeşlerimizin bazı haklarını korumak için daha fazla sosyal toplum kuruluşlarına ihtiyaçları vardır” dedi.

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Yurt dışı faaliyetler Komisyonu Başkanı Zülfettin Hacıoğlu, Çamerya soykırımının vicdanlarda kanayan bir yara olduğunu belirtti.

Hacıoğlu, “Çamerya katliamı biz balkan göçmenlerinin vicdanında hala kanayan bir yaradır” dedi.

Rumeli Dernekleri Federasyonu Başkanı Şuayip Toprak, balkanlarda Müslüman olmanın çok zor olduğunu ifade etti.

Toprak, “Avrupalılar nedense böyle ne zaman bir sıkıştırma yapıyor Türkiye Cumhuriyetine soykırımı dile getiriyorlar, Osmanlıları dile getiriyorlar, 100-150 sene önceki olayları. Böyle sıkıştırıyorlar Türkiye Cumhuriyetini. Türkiye Cumhuriyetinde hiçbir zaman bir soykırım olmamıştır ve bilakis de kominizim zamanlarında oradaki Sırplar olsun, Makedonlar olsun, Türkler, Arnavutlar olsun biz Osmanlı arıyoruz burada, huzurumuz kalmadı, huzurumuzu mahvettiler bizim diyorlar. Hep böyle esir yaşattılar bizi. Beş tavuğun iki yumurtasını istiyorlar bizden. Osmanlı öyle değildi diyorlar. Soykırım yalnız Çameryada yapılmadı, Bulgaristan var, Kosova var, Makedonya var, Arnavutlukta var, Yunanistan’da var. Bir çok zorluklarla Lozan mübadilleri Türkiye’ye takas yapıldı, ama bugün Yunanistan bile Lozan anlaşmalarına uymuyor. Türkiye ile savaş mı ilan edeceksiniz. Sanki öyle bir görüntü veriyorlar. İyi tamam da Avrupalılar nerede. Balkanlarda Müslüman olmak çok zor.

Çamerya’da Yunanistan’a bağlı olan bir kısım, orada 1945 yılında yeni bir dünya kuruluşu yapılacak burada, sen katliam yapıyorsun. 1945’te dünya yeni bir yapılaşma, yeni ülkeler çiziliyor, sen gidiyorsun Çamerya’da binlerce insanı hem katlediyorsun hem sürgüne sebep oluyorsun, bunlar gitsinler buradan diyerek. Yunanistan’ın o dönemde yapmış olduğu bu katliamı ve aynı zamanda ondan önce de yapılan bütün katliamlara soykırımlara işkenceleri kınıyorum. Bundan sonra öyle kolay bu işler yürümeyecek, bu mücadelemizle biz onların yaptıklarını ortaya çıkarmaya çalışacağız. Bize yapılanlarla onları yaptıklarını nasıl gündeme getiriyorlarsa bundan sonra bizler de bir çalışma yapmamız lazım” dedi.

Rumeli Balkan Türkleri Konfederasyonu Başkanı Sabri Kutlu, 27 Haziran tarihinin unutulmaması gerektiğini kaydetti.

Kutlu, “Çamerya katliamı bizim için önemli bir tarih. Bunu unutmamamız gerekiyor, çocuklarımıza da unutturmamamız gerekiyor. Her yıl 27 Haziran’da anma törenleriyle birçok bölgede bu katliamı anmamız gerekiyor” dedi.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi