2 Şubat 2023
8.9 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEÇEVRE TEKNOLOJİLERİ FUARI VE PROJE PAZARININ AÇILIŞI YAPILDI

ÇEVRE TEKNOLOJİLERİ FUARI VE PROJE PAZARININ AÇILIŞI YAPILDI

-

Trakya Üniversitesi ile Bulgaristan Burgaz Prof. Dr. Asen Zlatarov Üniversitesi işbirliğiyle hayata geçirilen Avrupa Birliği projesi kapsamında, Balkan Kongre Merkezi’nde Çevre Teknolojileri Fuarı ve Proje Pazarı açıldı.

Trakya Üniversitesi ve Bulgaristan Burgaz Prof. Dr. Asen Zlatarov Üniversitesi işbirliğiyle ‘Mavi Büyüme için Sınır Ötesi İş Birliği, Mavi Büyüme Laboratuvarları’ isimli Avrupa Birliği projesi hayata geçirildi. Proje kapsamında Balkan Kongre Merkezi’nde Çevre Teknolojileri Fuarı ve Proje Pazarı etkinliğinin açılışı yapıldı.

Etkinlikte konuşan Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, deniz turizminin önemine değindi.
Vali Kırbıyık, “Edirne’nin dışarıdan çok fazla bilinmeyen unsurlarından biri de bu. Saros Körfezindeki yaklaşık 75 kilometrelik sahil bandını insanlar buraya gelip görünce fark ediyorlar. Bu alanda turizm niteliğini artırabilmek önemli. Bu bağlamda özellikle deniz turizmini kullanabilmemiz son derece önemli.” dedi.

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu da, projenin paydaşlarından biri oldukları için son derece mutlu olduklarını söyledi.
Prof. Dr. Tabakoğlu, “Burada özellikle söylemesi gerekilen bir şey varsa çevre hepimizin, su hepimizin, hava hepimizin. Komşumuz kirli iken biz çok temiziz diye övünemeyiz. Bizde kirleneceğiz mecbur. Hep beraber bir çevre bilinci oluşturmalıyız. O yüzden Avrupa Birliğinin çevre konusundaki bu yaklaşımını çok önemli buluyorum” diye konuştu.

Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı Mali İşbirliği ve Proje Uygulama Genel Müdür Yardımcısı Serdar Öztürk ise projeyle birlikte su kalitesinin korunmasını hedeflediklerini vurguladı.

Konuşmaların ardından projeye ilişkin sunumu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Türkyılmaz yaptı. Türkyılmaz, bu zamana kadar 32 ton kağıt topladıklarını ifade ederek, “Trakya Üniversite olarak Yeşil Trakya Hareketini başlattık. Tüm birimlerimize sıfır atık belgesi aldık. Şu ana kadar tekrardan döndürmek adına 32 ton kağıt topladık. 1 tondan 17 ağaç düşünürsek yaklaşık 500’ün üzerinde ağaç kurtarmış olduk. Yaptıklarımızı uluslararası alanda paylaştık. Bu anlamda Türkiye’de 16’ncı, dünyada ise 288’inci üniversite seçildik” ifadelerini kullandı.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi