25 Şubat 2024
16.8 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNECHP’DEN ‘SILA YOLU’ PROJESİ

CHP’DEN ‘SILA YOLU’ PROJESİ

-

CHP Yurt Dışı Örgütlenmeden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, Kapıkule Sınır Kapısı’nda hayata geçirdikleri ‘Sıla Yolu’ projesiyle ilgili bilgiler vermek üzere Edirne’ye geldi. Proje hakkında açıklamalarda bulunan Tezcan, yurtdışında yaşayan vatandaşların pek çok sorunu olduğunu belirterek, “Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın temel sorunu bugünkü iktidar. Bu bir iktidar sorunu. Önümüzdeki ilk seçimlerde iktidar değişecek ve bu sorunlar çözülecek.” dedi.


Avrupa ülkelerinde yaşayan ve yıllık izinlerini anavatan Türkiye’de geçiren gurbetçiler, izinlerinin tamamlanmasına kısa bir süre kala sevdiklerini geride bırakıp, yaşadıkları ülkelere dönmenin hüznünü yaşıyor. CHP Yurt Dışı Örgütlenmeden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, CHP tarafından Kapıkule Sınır Kapısı’nda hayata geçirilen ‘Sıla Yolu’ projesiyle ilgili bilgiler vermek üzere Edirne’ye geldi. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve CHP İl Örgütü tarafından Kapıkule’de karşılanan Tezcan, ‘Sıla Yolu’ projesinin tanıtımını yaptı.
CHP Yurt Dışı Örgütlenmeden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, ‘Sıla Yolu’ projesi hakkında bilgiler vererek, “Kapıkule Sınır Kapısı, özellikle Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımızın Türkiye’ye giriş yaptığı en önemli karayolu gümrük girişi. Vatandaşlarımızla burada buluşmak, onları gelirken karşılamak, giderken uğurlamak üzere burada izin döneminde parti görevlilerimiz kendileriyle buluşacak. Sıla Yolu projemizde bizim buradaki vatandaşlarımıza öncelikle genel başkanımızın mektubunu kendilerine takdim edeceğiz, ayrıca yurtdışında yaşayan vatandaşlarımıza dönük önemli projelerimizi içeren broşürlerimizi takdim edeceğiz ve onların sorunlarını tespit etmek üzere söyleyeceklerini not edeceğimiz bir küçük anket niteliğinde sorun tespiti notlarını alacağız.” dedi.
Yurtdışında yaşayan vatandaşların birçok sorunu olduğunu dile getiren Tezcan, bu sorunların çözümü adına bugüne herhangi bir adım atılmadığını ifade etti.
Tezcan, “Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın birçok sorunu var. Karayolu gümrük girişlerinde, havalimanı gümrük girişlerinde, denizdeki limanlardan girişlerinde uzun sürelerden tutun yol güvenliğine kadar büyük sorunlar var. Vatandaşlarımız bunları dile getiriyorlar ancak ne yazık ki bugüne kadar herhangi bir adım atılmadı.
Bir başka önemli konu; yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız Türkiye’de arabalarını ve telefonlarını uzun süre kullanamıyorlar. Bunlar bugüne kadar çok kolay çözülebilecek sorunlarken; ne yazık ki çözülmemiş.
Türkiye’de emekli olan ancak yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın maaşlarının yetersizliğinden tutun, buradaki emekli uygulamasındaki karşılaştıkları birçok kısıtlamanın kaldırılmasını istiyorlar ve buna rağmen hükümet bu sorunları çözmek için ciddi adımlar atmıyor.
Bir başka önemli mesele temsil sorunu. Bugün yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız oy veriyor, verdikleri oy Türkiye’de 81 ilin sandıklarına dağıtılıyor. Hiçbirisi kendi milletvekilini seçemiyor. Listelere gidip sandıkta oy verirken hangi adaya oy verdiklerini bilmeden Türkiye’deki 600 milletvekili adayı içerisinden kime denk gelirse diye oy veriyorlar. Yurtdışı seçim çevresinin tıpkı 81 ildeki seçim çevresi gibi, ayrı bir il gibi düşünülüp yurtdışının başlı başına bir seçim çevresi olmasını istiyoruz. Yurtdışı seçim çevresi için ayrı milletvekili adaylarının gösterilmesini ve orada yaşayan vatandaşlarımızın oy verirken kime oy verdiğini bilerek sandığa gitmesini istiyoruz. Seçtikleri milletvekilleri, oradaki vatandaşların dertlerini daha yakından takip etsin istiyoruz. Oradaki kardeşlerimiz, milletvekillerine hesap sorabilsin istiyoruz.
Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızdan bir isteğimiz var; bugünden kendilerinin doğrudan doğruya türkiye.gov.tr’ye girip ikametlerinin yurtdışında olup olmadığını kontrol etmelerini istiyoruz. Seçmen olmalarını istiyoruz. Haklarının etkili savunulabilmesini sağlamak için seçmen olmaları, sandığa gitmeleri gerekiyor.
Mavi kartlarla ilgili çok ciddi sorunları var yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın. Mavi kartlı vatandaşlarımız hukuken vatandaşlık statüsünde değil, mavi kartlı kardeşlerimizin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gibi eşit statüde işlemlere tabi tutulması, eşit haklara sahip olmalarını istiyoruz. Uçak biletleriyle ilgili ciddi problemler var. Fahiş uçak bileti probleminin çözülmesini istiyoruz.” ifadelerini kullandı.
Tezcan, CHP olarak yurtdışında yaşayan vatandaşların sorunlarını çözmeye talip olduklarını belirtti.
Tezcan, “CHP olarak yurtdışında yaşayan kardeşlerimizin sorunlarını biliyoruz. Bu sorunları çözmeye talibiz. Bunun için bir an önce onların seçmen olma konusunda gerekli duyarlılığı göstermelerini, adreslerini kontrol etmelerini istiyoruz. Sandığa gidip oy kullanmalarını ve CHP’ye oy vermelerini istiyoruz. Türkiye bir önemli seçimin eşiğinde ve ilk seçimde iktidar değişecek. Bu iktidarın değişmesi bu sorunların çözümünün ön koşulu. Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın temel sorunu bugünkü iktidar. Bu bir iktidar, siyaset sorunu ve inşallah önümüzdeki ilk seçimlerde bu sorunlar çözülecek ve iktidar değişecek.” şeklinde konuştu.
Tezcan konuşmasının ardından gurbetçilerin sorunlarını ve taleplerini dinledi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side