23 Şubat 2024
8.2 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNECHP’DEN TOPLU KONUT TEPKİSİ

CHP’DEN TOPLU KONUT TEPKİSİ

-

CHP Edirne İl Başkanı Samet Kahraman ve Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, kent ve ülke gündemini değerlendirmek üzere basın toplantısı düzenledi. Musabeyli Köyü merasına yapılması planlanan toplu konut projesi hakkında açıklamalarda bulunan Kahraman, konut projesine karşı olmadıklarını ancak yerinin yanlış olduğunu söyledi. Gaytancıoğlu ise, meraların kanunla anayasal güvence altına alınan bölgeler olduğunu ifade etti.

CHP İl Başkanı Samet Kahraman ve CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, gündeme dair değerlendirmeler yapmak üzere parti binasında basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Toplantıda Edirne’nin Musabeyli Köyü merasına yapılmak istenen toplu konut projesi hakkında açıklamalarda bulunan İl Başkanı Samet Kahraman, konut projelerine karşı olmadıklarını ancak yerinin yanlış olduğunu söyledi. Kahraman, Türkiye’de hayvancılığın bitmek üzere olduğunu belirterek, “Biz hayvancılığı, köylülerimizi destekleyeceğimiz yerde, maalesef onların mera alanlarını başka projelerle kısıtlamış oluyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Kahraman,”Cumhuriyet Halk Partisi olarak Edirne’de kim taş üstüne taş koyarsa onun yanındayız, her türlü destekçisiyiz fakat son günlerde bilindiği üzere TOKİ’nin bir toplu konut projesi var fakat bu Türkiye çapında bir proje. Bu gibi projelerin yapılmasında vatandaşlarımıza faydası var ama bunların yerlerinin tespitinde samimiyet olması gerekiyor. Bugün baktığımızda bu tarz yerlerin yapımında ilk önce akla gelen yerler meralar olmaya başladı. Bugün Türkiye’de, aynı şekilde bölgemizde de hayvancılık bitmek üzere, biz hayvancılığı, köylülerimizi destekleyeceğimiz yerde, onların maalesef mera alanlarını başka projelerle kısıtlamış oluyoruz. Musabeyli merasında yapılmak istenen bu toplu konut hakkında, Edirne’de hiçbir yer kalmadı da meraya mı yapmak istiyoruz? Bunu herkesin bir kere düşünmesi lazım. Daha önce de burada geçmişte o alanın yan tarafında motokros pisti yapıldı. Orada da endişelerimizi söylemiştik. Şimdi baktığımızda ne kadar haklı olduğumuz ortaya çıkıyor aslında. Orada atıl bir şekilde duruyor motokros, hiçbir vasfı da kalmadı. Şu anda hayvancılığı desteklememiz gerekirken, aynı alanın hemen yanına da binaları dikeceğiz. Bu işleri daha vasıfsız topraklarda yapmamız gerekirken maalesef sürekli akla gelen meralarımı oluyor. Yeniden tekrarlıyoruz; Edirne’de samimiyetle yapılacak her işin arkasında varız. Ancak yapılan yanlışların da karşısındayız. Orasının yeniden gözden geçirilmesini istiyoruz. Burayla ilgili karar alacak herkese de sesleniyoruz; elinizi vicdanınıza koyun, meralara hep beraber sahip çıkalım.” ifadelerini kullandı.

Meraların milyonlarca yılda kendiliğinden oluşan bir bitki örtüsü olduğunu belirten CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, anayasal güvence altına alınmış mera alanlarının yok edilmesini eleştirdi.

Gaytancıoğlu, “Mera, milyonlarca yılda oluşan, kendiliğinden oluşan bir bitki örtüsü. Bu örtüyü yıpratmak bu kadar kolay mı? Onun için anayasal güvence altına alınmış. Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu zaman mera kanunu da çıkmış. Şimdi bizim yetkililer ne yapıyor? ‘Ne olacak meralar gitsin’. Hayvancılık bitti, köy okulları kapandı. Yarın ciddi bir iktidar gelir, millet ittifakı iktidarında biz hayvancılığa ciddi destek vereceğiz, tarıma ciddi destek vereceğiz, mera bize lazım olacak. Bize konut da lazım ama şehir plancıları bunun yerini bulacaklar. 1. sınıf tarım arazisine dikmeyin, yapmayın diyoruz. Edirne, tarımsal potansiyeli yüksek olan, bitkisel ve hayvansal üretimiyle Türkiye’ye örnek olan bir yere motokros tesisi yapıyorsun. Karşı çıktık. Hem milyonlarca lira devletin parasını oraya gömüyorsunuz, karşılığında sonuç bir hiç. Aynı yere yetmiyor, TOKİ meraya konut yapacak. Yer bulamıyor mu TOKİ başka yere? Doğa, ‘benimle yaşa’ diyor, ‘benimle mücadele edersen intikamımı alırım’ diyor. Toprak koruma kurullarına bu iktidar, yapıyı değiştirmek için kendi yandaşlarını atadı. Oradaki bürokratlar sıkıysa ellerini kaldırmasınlar. Ya görevden alınıyorlar, ya da başkaları gelir. Devlet böyle yönetilmez, liyakatla yönetilir.” ifadelerini kullandı.

FSRU limanı tesisinin yerinin yanlış olduğunu söyleyen Gaytancıoğlu, iktidara geldiklerinde güneş enerjisiyle tüm enerji ihtiyacını karşılayacaklarını ifade etti.

Gaytancıoğlu, “Saros Körfezi’ne karşı çıkmamıza rağmen, bilirkişi raporları aleyhte olmasına rağmen, Ganos fayı geçmesine rağmen FSRU tesisi yaptılar, açılışı oldu. 3 buçuk – 4 milyar masrafla 5’li çeteden, yandaş birisine yapıldı. Başka ülkelerin gazını pazarlamak için doğa katledildi. 10 bin ağaç kesildi. Enerjiye karşı değiliz, doğalgaza karşı değiliz, başka ülkelerden de alınmasına karşı değiliz. CHP çok iddialı, biz güneş enerjisiyle bütün enerjimizi sağlayacağız. Ama bu tesisin yapılma yerinin yanlış olduğunu defalarca söyledik. Bunun temelinde liyakatsizlik, rant, siyasi yanlışlar var.” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side