30 Haziran 2022
22.1 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNECHP’DEN YURT DIŞI ÇIKIŞ HARCI TEPKİSİ

CHP’DEN YURT DIŞI ÇIKIŞ HARCI TEPKİSİ

-

CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, yurt dışı çıkış harcının son yapılan zamla 150 liraya çıkarılmasına tepki göstererek, “Burada insanların seyahati ile ilgili bir kısıtlama söz konusu” dedi. Pekcanlı, çıkış harcı rakamının yüksek olmasından komşu ülke Bulgaristan’ın da rahatsız olduğunu söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, yurt dışı çıkış harcının bir süre önce 50 liradan 150 liraya çıkarılmasını değerlendirerek, bunun yüksek bir rakam olduğunu kaydetti.

Pekcanlı, “150 lira yurtdışı çıkış harcı. 150 lira ciddi bir rakam. Ben il başkanı olduğumda 15 liraydı. Sonra 50 lira yaptılar. Şimdi 150 lira oldu. Yani mazot fiyatı gibi devamlı artan bir rakam. Burada insanların seyahati ile ilgili bir kısıtlama söz konusu, burada. Yani 4 kişilik bir ailenin buradan Bulgaristan’a gittiğini düşünün sadece Kapıkule’den çıkmak için 600 lira para vermesi lazım. Bulgar tarafına ödeyeceği ilaçlama paraları hariç. Vize paraları hariç. Ciddi bir rakam. Bulgaristan tarafı da bu konudan biraz muzdarip. Geçtiğimiz gün Bulgaristan Başkonsolosu, İl Başkanlığımızı ziyaret ettiğinde, bu rakamın biraz fazla olduğu ile ilgili serzenişlerine şahit olduk. Karşılıklı geliş gidişler, vize ile ilgili konuşurken sayın konsolos özelikle bunu bana belirttiğine şahit oldum” dedi.

Önümüzdeki ay gurbetçilerin gelişlerinin başlayacağını belirten Pekcanlı, Kapıkule gümrüğüne ek peron konulması konusunda da şimdiden gerekli çalışmaların yapılması uyarısında bulundu.

Pekcanlı, “Önümüzdeki ay gurbetçilerin tatil için Türkiye’ye gelme akını başlayacak. Bu seyahat esnasında Kapıkule gümrüğünden Türkiye’ye gelirken gurbetçiler yoğunluk olacak. 12 peron olmasına rağmen yoğunlaşıyor. Gelişte bir sıkıntı gidişte bir sıkıntı. Biz bundan olumsuz etkileniyoruz. Kur farkından dolayı Edirne Bulgaristan vatandaşlarının ciddi akımına uğruyor. Bu günlerde Yunanlılarda gelmeye başladı, bu da sevindirici. Gümrüklerin mayıs sonu haziran başı gibi sıkışmaya başlaması Bulgar vatandaşların da Edirne’ye girişinin düştüğünü göreceğiz. Bununla ilgili olarak CHP İl Başkanlığı olarak kimden destek isteyeceksek, Edirne’de ticaretin devamı ile alakalı çok önemli bir süreç. Biz de bu fırsatı kullanmalıyız. Bulgaristan ve Yunanistan vatandaşlarını Edirne girişi ile ilgili ayrı bir peron olur. Çünkü birkaç sene önce bu uygulama yapıldı. Ve esnafımız da çok memnun kaldı. Bu krizde esnafımızı kollama adına bu uygulamanın şimdiden gündeme alınmasını gerektiğini görüyorum” dedi.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi