25 Haziran 2022
19.5 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNECHP’Lİ ÖZTUNÇ: HAYALLER PARİS GERÇEKLER AÇLIK, SEFALET

CHP’Lİ ÖZTUNÇ: HAYALLER PARİS GERÇEKLER AÇLIK, SEFALET

-

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, Edirne’de düzenlediği basın toplantısında buğday taban fiyatının açıklanmamasına tepki göstererek, bu yıl taban fiyatın en az 8,5 lira olması gerektiğini söyledi. Ak Parti iktidarının gençlerin hayallerini çaldığını belirten Öztunç, “Gençlere hayallerinizden vazgeçmeyin diyorsunuz. Hayaller Paris gerçekler açlık, sefalet, işsizlik, yoksulluk. Gençlere bu öğüdü vereceğinize iş sahibi olmasını sağlamanız gerekiyor” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Doğa Hakları ve Çevre’den Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, çeşitli ziyaretlerde bulunmak amacıyla geldiği Edirne’de İl Başkanlığında basın toplantısı düzenleyerek gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, İl Başkanı Fevzi Pekcanlı ve CHP Kadın Kolları Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Gegeoğlu’nun da katıldığı toplantıda konuşan Öztunç, tarımda üreticilerin girdi maliyetleri karşısında ezildiğini, buğday taban fiyatının en az 8,5 lira olarak açıklanması gerektiğini söyledi.

Öztunç, “Buğday taban fiyatı hala açıklanmadı. Neyi bekliyorsunuz. Buğday taban fiyatı neden açıklanmıyor? Geçtiğimiz yıl ile bu yıl arasında mazot farkı 3 katı 4 katı. Geçtiğimiz yıl ile bu yıl arasındaki girdi 3-4 katı arttı. Geçen yıl açıklanan buğday taban fiyatının en az 3-4 katının bu yıl açıklanması gerekmiyor mu? Gerekiyor. Vicdan bunu gerektiriyor mu? Evet. Ekonomik gerçekler evet. Niye açıklamıyorsun ey tarım bakanı, ey Erdoğan? Buğday taban fiyatını neden açıklamıyorsun? En az 8.5 lira olması gerekiyor. 8.5 TL olması gerekiyor buğday taban fiyatı. Buradan Trakya ve Anadolu çiftçileri adına sesleniyoruz! Buğday taban fiyatını açıklayın. En az 8, 8.5 olması gerekiyor yoksa geçiştirelim piyasa kendisini oluştursun hesabındasınız. Nasıl bir yönetim anlayışınız var” dedi.

Komşu ülke Bulgaristan Levasının Türk lirası karşısında 8,5 kat değerli olduğunu kaydeden Öztunç, Türk lirasında yaşanan değer kaybının sorumlusunun Ak Parti iktidarı olduğunu kaydetti.

Öztunç “1 Leva kaç lira? 8,5 lira değil mi şu anda. Neredeyse 9 lira olacak. Değerli arkadaşlar ben 5 ya da 6 yıl önce Edirne’ye geldiğimde gördüğüm tablo şuydu. İnsanlar Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları Bulgaristan’a gidiyorlardı. Paramız değerliydi, alışveriş yapıyorlardı, yemeklerini yiyorlardı, aileleriyle geziyorlardı, Türkiye’ye dönüyorlardı. Şimdi Bulgaristan’dan geliyorlar; alışveriş yapıyorlar, yemek yiyorlar, otelde kalıyorlar, bir gün iki gün sonra tekrar Bulgaristan’a dönüyorlar. Çünkü onların parası değerlendi, bizim paramızın değeri düştü. Kim bunun sorumlusu? AK Parti bunun sorumlusu.

Sorduğun zaman Nebati gözlerim ışıldıyor diyor. Skeçlere konu oluyor beyefendi. Maliye Bakanı mı standupçı mı belli değil. Yani Türkiye Cumhuriyeti’nin Maliye Bakanlığı koltuğunda böyle bir adamın oturması doğru mu yakışıyor mu komedi. Tuhaf tuhaf hareketler” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gençlerle buluşmasına değinen CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, Ak Parti iktidarının gençlerin hayallerini çaldığını ifade etti.

Öztunç, “Gençlere hem diyorsun ki; ‘Hayallerinden vazgeçme. Hem de diyorsun ki zorluklara aldanma. Zorlukların olduğunu kabul ediyorsun, yani imkansızlıkların olduğunu kabul ediyorsun hayallerden vazgeçme diyorsun. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu? Hem sıkıntılısın evet biliyoruz, zorluk var imkansızlık var. Hem de ‘hayal kur’ diyorsun. Gençlerde hayal mi bıraktın sayın Erdoğan? Gençlerin hayallerini çaldınız.

Gençlere hayallerinizden vazgeçmeyin diyorsun. Hayaller Paris gerçekler açlık, sefalet, işsizlik, yoksulluk. Gençlere bu öğüdü vereceğine gençlerin hayallerini çalacağına, gençlerin iş sahibi olmasını sağlamanız gerekiyor” dedi.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi