17 Haziran 2024
32.1 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEÇİFTÇİLER KILIÇDAROĞLU’NA ‘LÜTFEN KURTARIN BİZİ’ DEDİ

ÇİFTÇİLER KILIÇDAROĞLU’NA ‘LÜTFEN KURTARIN BİZİ’ DEDİ

-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Edirne’de ayçiçeği tarlasında çiftçilerle bir araya gelerek sorunlarını dinledi. Ayçiçeği fiyatının ton başına destek hariç 16 bin lira olarak açıklanması gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “çiftçi ekmezse ne olur, çiftçiye vermediğiniz paranın çok daha fazlasını yurt dışında ürün elde eden çiftçinin kasasına akıtacaksınız” dedi. Genç bir çiftçi ise köylerde artık tarım ve hayvancılık üretiminin azaldığını söyleyerek, “lütfen kurtarın bizi” çağrısında bulundu.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısı için geldiği Edirne’de Büyükdöllük Köyü’nde ayçiçeği tarlasında çiftçilerle bir araya gelerek, tarımda yaşanan sorunları dinledi.

CHP Genel Başkan Yardımcıları ve Milletvekillerinin de katıldığı programda çiftçiler tarımda yaşanan sorunlarla ilgili Kılıçdaroğlu’na bilgiler verdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdardoğlu, tarıma destek verilmesi gerektiğini belirterek, ayçiçeği fiyatının ton başına destek hariç 16 bin lira olarak açıklanması gerektiğini söyledi.
Kılıçdaroğlu, “tarıma çiftçiye destek vermemiz lazım. Destek vermenin ötesinde gübreden ilaçtan mazottan tutan pek çok şeye aşırı zamlar yapıldı ve doğal olarak çiftçi nasıl ekeceğini nasıl gelir elde edeceğini bilemez noktaya geldi. Ayçiçeğinde ton başına bir fiyat verilmesi lazım. Makul olan fiyatı 16 bin lira olması lazım, destek hariç. Eğer bu alım fiyatı deklare edilir ev çiftçiden bu ürün 16 bin liradan alınırsa çiftçi en azından bırakın kar etmeyi önümüzdeki yıl ben bunu ekebilirim diyecektir. Ekmezse ne olur, çiftçiye veremediğiniz paranın çok daha fazlasını yurt dışında ürün elde eden çiftçinin kasasına akıtacaksınız. Dolar olarak ithal edeceksiniz bunu. Çiftçimiz çalışkandır, tarlalar bereketlidir. Aile olarak çalışıyorlar kimseye minnet duymak istemiyorlar, kimseye borç altında ezilmek istemiyorlar. Gübresini ilacını mazotunu alsın, tarlasını sürsün, huzur içinde şarkı türkü söyleyerek. Bereketli tarlasını eksin, ürün elde etsin bizler de sofralarımızda kendilerine teşekkür ederek yemeğimizi yiyelim diyorum. Bu ülkenin insanı sizin ne kadar değerli bir iş yaptığını biliyor. İster doğuda ister batıda nerede olursak olalım. Siz üretmediğiniz zaman hepimizin aç kalacağını onlar biliyorlar. O nedenle sizi desteklemek bizim en temel görevlerimizden birisidir” dedi.

Genç bir çiftçi ise genç çiftçi sayısının azaldığını belirterek, “lütfen kurtarın bizi” dedi.

Kılıçdaroğlu da, “bu durumu beraber düzelteceğiz” yanıtını verdi.

Kılıçdaroğlu, tarlada ekili ayçiçeğinin tadına da baktı..

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side