22 Mayıs 2024
23.2 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEÇİĞ SÜTE ZAM SİNYALİ

ÇİĞ SÜTE ZAM SİNYALİ

-

Edirne Süt Üreticileri Birliği’nin mali olağan genel kurulunda açıklama yapan Birlik Başkanı Mustafa Suiçmez, çiğ süt fiyatlarına 1 Nisan’dan itibaren zam geleceğini açıkladı. Taleplerinin en az 7 lira olması yönünde olduğunu söyleyen Suiçmez, “Eğer bir aksilik olmazsa, 1 Nisan’da süt fiyatları revize edilecek” dedi.

Edirne Süt Üreticileri Birliği’nin Mali olağan genel kurul toplantısı Tarım ve Orman Müdürlüğü konferans salonunda gerçekleştirildi. Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı ile birlik üyesi üreticilerin katıldığı genel kurulun Divan başkanlığını Ender Sar yaptı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan Genel Kurulda açılış konuşması yapan Edirne Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Suiçmez, süt üreticisinin içinde bulunduğu sıkıntılı süreci gündeme getirdi.

Suiçmez, “Son iki yıldan bu yana dünyadaki pandemi ve bununla birlikte getirmiş olduğu sıkıntıları en fazla yaşayan üretici kesimi olmuştur. Hayvancımız özellikle sütçümüz ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kaldı. Geçtiğimiz Aralık ayında süte 4 lira 70 kuruş gibi bir rakam belirlediler. Belki o günkü şartlarda makul görülebilecek bir fiyattı, ancak aradan geçen süre içinde ciddi anlamda girdi maliyetlerinde bu fiyatın görülmemiş şekilde eridiğini gördük. Bizim fiyat belirleme gibi bir durumumuz söz konusu değil. Ulusal Süt Konseyi, sanayiciler ve bakanlık temsilcilerine sürekli dile getirdik” dedi.

Birlik Başkanı Suiçmez, 1 Nisan’da süt fiyatlarının revize edilmesini beklediklerini söyleyerek, beklentilerinin 7 liranın altında olmaması yönünde olduğunu açıkladı.

Suiçmez, “Buraya gelmeden önce Ankara’da merkez birliği ve Ulusal Süt Konseyi yönetiminden bir arkadaşla görüştüm süt fiyatlarıyla ilgili. Eğer bir aksilik olmazsa, 1 Nisan’da süt fiyatları revize edilecek. Biz kendilerine talep ettiğimiz rakamı ilettik, 7 liranın altında olmamasını istedik. 1 Nisan itibariyle süt fiyatlarının revize olacağını ve önümüzdeki hafta konseyin toplanacağı yönünde bilgi aldım” dedi.

Mali genel kurulda daha sonra gündem gereği yönetim, denetim, faaliyet raporları okunarak oy birliği ile kabul edildi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side