19 Haziran 2024
34.3 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEÇOCUKLARA OKULU SEVDİRECEK PROJE

ÇOCUKLARA OKULU SEVDİRECEK PROJE

-

Öğrencilerin okul devamsızlıklarını azaltmak amacıyla Edirne Fevzipaşa İlkokulu’nun bahçesinde geleneksel oyun alanı oluşturuldu. Edirne Valisi Yunus Sezer de, okul bahçesinde minik öğrencilerle oyunlar oynadı. Proje sayesinde öğrencilerin hem eğlendiklerini hem de okulu sevdiklerini söyleyen Vali Sezer, bu doğrultuda projenin çok başarılı olacağına inandığını ifade etti.

Dezavantajlı mahallelerde yaşayan çocukların okul devamsızlıklarını önlemek amacıyla Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında, Fevzipaşa İlkokulu’nun bahçesinde geleneksel oyun alanı oluşturuldu. Edirne Valisi Yunus Sezer de, bugün Fevzipaşa İlkokulu’na giderek, oyun alanında incelemelerde bulundu. Bir süre öğrencilerle ve öğretmenleriyle sohbet eden Vali Sezer, ardından öğrencilerle geleneksel oyunları oynadı.

Yürüttükleri çalışmaların ardından Edirne’deki okul devamsızlığı probleminin büyük ölçüde çözüldüğünü belirten Vali Sezer, bu projenin de öğrencilere hem geleneksel oyunları öğreteceğini hem de okulu sevdireceğini ifade etti.

Vali Sezer, “Edirne’de bugün dezavantajlı dediğimiz mahallelerimizden bir tanesindeyiz. Malumunuz sene başından beri eğitimle ilgili devam eden bir dizi programımız var. Bu programları Valilik olarak Milli Eğitim Bakanlığımızla birlikte yürütüyoruz. Öğrencilerin hem akademik başarılarını arttırmayı hem de sosyal, sportif ve kültürel olarak çocuklarımızın gelişimine katkıda bulunmayı amaçlıyoruz. Bizim devamsızlıkla ilgili sorunumuz var. Çocuklarımıza okulu sevdirme, okulla ilgili olarak aileleriyle okulu bir araya getirme ve çocuklarımızı evlerinde ziyaret ederek eksikleri varsa onları bir şekilde giderme ve her halükarda çocuklarımızın okullara devamıyla ilgili bir dizi proje yürüttük. Bunları hep beraber takip ettik. 1300’e yakın devamsız öğrencimiz vardı. Şu an bu öğrencilerimizin tamamı okula devam eder duruma geldi. Bu söylediklerim sürekli devamsız öğrencilerdi. Şimdi öğrencilerin çok az bir kısmı bazen aralıklı olarak devamsızlık yapıyor. Onunla ilgili çalışmalarımız da devam ediyor. Okulların bahçeleri, okulların çevresindeki mahallelerdeki sportif alanlarla ilgili Gençlik ve Spor Bakanlığımızın destekleriyle spor alanları yapıyoruz. Bugün Fevzi Paşa İlkokulu’ndayız. Öğretmenlerimiz, Müdürlerimiz, Milli Eğitim Bakanlığımız çocuklarımızın okulu sevmesi, enerjilerini atması ve geleneksek oyunları öğrenmesi için yoğun bir çaba içerisinde. Burası da çocukların okul bahçesinde geleneksel oyunları oynayabileceği şekilde dizayn edilmiş durumda. Biz de burada çocukluğumuza döndük. Burada olan hem halat çekmece hem de topaç döndürmeyi biz çocukluğumuzda çok oynardık. Yeni neslin de bunları öğrenmesi bizim için çok önemli. Hem eğleniyorlar hem geleneksel oyunlarımızı unutmuyorlar hem de okulu seviyorlar. Çocukların okulu sevmeleri çok önemli. Bu anlamda başarılı bir proje olacak. Önümüzde günlerde inşallah diğer okullarımızın bahçelerine de benzer alanlar yapmayı düşünüyoruz.” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side