24 Haziran 2024
16.6 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNECOĞRAFİ İŞARETLİ MERİÇ YER FISTIĞI, AVM’DE TANITILDI

COĞRAFİ İŞARETLİ MERİÇ YER FISTIĞI, AVM’DE TANITILDI

-

Edirne’nin coğrafi işaretli ürünlerinden Meriç yer fıstığı, Türk Mutfağı Haftası etkinlikleri kapsamında kentteki bir AVM’de gerçekleştirilen programla tanıtıldı.

21-27 Mayıs Türk Mutfağı Haftası kapsamında Edirne’nin meşhur lezzetleri vatandaşlara tanıtılmaya devam ediyor. Bu kapsamda; kentin coğrafi işaretli ürünlerinden Meriç yer fıstığı, bugün MargiAVM’de düzenlenen etkinlikle tanıtıldı. Kadın kooperatifleri tarafından üretilen yer fıstığından yapılan fıstık ezmesi, AVM’de kurulan stantta vatandaşlara ikram edildi.

Etkinlik hakkında açıklamalarda bulunan Edirne Kültür ve Turizm İl Müdürü Kemal Soytürk, Edirne’nin gastronomik ürünlerini yerli ve yabancı turistlere tanıtmaya devam edeceklerini ifade etti. Soytürk, “21- 27 Mayıs Türk mutfağı etkinliklerimiz devam ediyor. Cumhurbaşkanımızın eşi Sayın Emine Erdoğan önderliğinde başlatılan Türk mutfağının gastronomik zenginliğini dünyaya tanıtılması amacıyla, Edirne İl Kültür Turizm Müdürlüğü, Edirne Valiliği ile birlikte hafta boyu sürecek bir etkinlik planladık.  Bugün burada coğrafi işaretli Edirne’nin Meriç ilçesi Alibeyköy’deki kadın kooperatiflerimizin ürettiği yer fıstığından fıstık ezmesi yaptık. Yer fıstığı çok önemli bir coğrafi işaretli ürünümüzdür. Edirne’nin sahip olduğu bereketli toprakların ürettiği yer fıstığından ezme yaptık. Edirne yöresel ürünlerimizi tüm yerli ve yabancı ziyaretçilere anlatıyoruz. Anadolu coğrafyasından Trakya coğrafyasına birbirinden farklı topraktan, buğdaydan, ayçiçeğinden, kanolasından ve turhandasından olan zenginlik sofraya gidiyor. Dolayısıyla biz hafta boyunca coğrafi işaretli ürünlerimizi yerli ve yabancı ziyaretçilerimize anlatıyoruz. Trakya Üniversitesi’nde ve Milli Eğitim’de aşçılık bölümünde okuyan çocuklarla birlikte bir takım deneyimler yapıyoruz. Hafta boyunca etkinliklerimiz devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side