19 Haziran 2024
29.3 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNECOĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNLER AVM’DE TANITILDI

COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNLER AVM’DE TANITILDI

-

Edirne’nin coğrafi işaretli ürünlerinden beyaz peynir, ciğer sarması ve Meriç yer fıstığı, kentteki bir AVM’de gerçekleştirilen programla tanıtıldı.

21-27 Mayıs Türk Mutfağı Haftası kapsamında Edirne’nin meşhur lezzetleri vatandaşlara tanıtılıyor. Kentin coğrafi işaretli ürünlerinden beyaz peynir, ciğer sarması ve Meriç yer fıstığı da, bugün MargiAVM’de düzenlenen programla tanıtıldı. Etkinlik kapsamında Dr. Sadık Ahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri ve öğretmenleri tarafından coğrafi işaretli ürünlerden yapılan atıştırmalıklar ve yemekler, vatandaşlara ikram edildi.


Etkinlik hakkında açıklamalarda bulunan Edirne Kültür ve Turizm İl Müdürü Kemal Soytürk, “Gastronomik zenginliğimizi şehrimize gelen yerli ve yabancı misafirlerimize tanıtmak için çalışmalar yapmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.
Soytürk, “Bugün burada Dr. Sadık Ahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin kıymetli öğrencileri ve öğretmenleritarafından şehrimizin önemli coğrafi işaretli ürünleri olan Edirne beyaz peyniri, ciğer sarması ve Meriç yer fıstıklarından hazırlanan kahvaltılık, atıştırmalık ve ana yemeğimiz var. Birbirinden güzel bu ürünleri tanıtmış olacağız. Malumunuz bizim gastronomi tarihimiz geniş bir coğrafya deneyimine ve renkli bir kültür özelliğine sahip. Çünkü bu coğrafya,Traklarla başlayıp Osmanlı ve sonrasında Cumhuriyet’e kadar uzanan Balkanlar’ı da içerisine alan geniş bir coğrafyanın kültürünün, örfünün ve âdetinin mutfağa yansıması olan zenginliği taşıyor. Bu anlamda burada geleceğin aşçıları olan kıymetli çocuklarımız, birbirinden lezzetli tabaklarıyla beraber coğrafi işaretli ürünlerimizi farklı bir vizyonla sunuyorlar. Tabi bunlar burada kalmıyor. İş hayatında, sektöre atıldığı zaman çalıştıkları restoranlarda, çalıştıkları konaklama sektöründeki mutfaklarında yerli ve yabancı ziyaretçilere daha iyilerini ve daha güzellerini sunacaklar. Türk Mutfağı Haftası, ülkemizin sahip olduğu gastronomik zenginliği dünyaya pazarlayabilme amacıyla Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan tarafından 2022 yılında başlatıldı. Edirne olarak biz de bu kapsamda son 2 yılda ciddi etkinlikler yaptık. Dolayısıyla benim buradaki niyetim ve temennim de bu çocukların tamamının ülkemizde sayısı hızla artan Kültür ve Turizm Bakanlığımızın önemsediği Michelin Yıldızlı Restoranlarda çalışmaları. Bölgemizin ve Edirne’mizin sahip olduğu gastronomik zenginliği şehrimize gelen yerli ve yabancı ziyaretçilerimize sunmaya devam edeceğiz. Türk mutfağı asırlardan beri ocakta tüten bir bilgelik birikimidir.” dedi.


Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side